Medarbetare

Senast ändrad: 18 januari 2017

Här hittar du uppgifter om oss som jobbar på Viltskadecenter. Välkommen att kontakta oss!

Verksamhetsansvarig

Inga Ängsteg inga.angsteg@slu.se
Kontakter med myndigheter, organisationer och besiktningsmän. Information om viltskador. Boskapsvaktande hundar.
Telefon: 0581-69 73 36

Medarbetare i bokstavsordning

Ann Eklund ann.eklund@slu.se
Doktorand
Intressegruppers och allmänhetens uppfattning av förvaltningsåtgärder för stora rovdjur. Utvärdering och sammanställning av järvinventering.
Telefon: 0581-69 73 40

Jens Frank jens.frank@slu.se
Forskare
Projektledare för projekt om skador på husdjur och förebyggande åtgärder. Stora rovdjur. Hundutbildningar.
Telefon: 0581-69 73 23

Henrike Hensel henrike.hensel@slu.se
Tekniker och konsulent
Support och utbildning i databaserna Rovdjursforum, Rovbase och Skandobs. Beställningar av informationsmaterial och Rovdjurslådan.
Telefon: 0581-69 73 42

Linda Höglund linda.hoglund@slu.se
Fältassistent
Mottagande och registrering av björnspillningsprover.
Telefon: 0581-69 73 10

Teresa Montras Janer teresa.montras.janer@slu.se
Doktorand
Trana, gås och sångsvan.

Peter Jaxgård peter.jaxgard@slu.se
Konsulent
Utveckling av databasen Rovbase.
Telefon: 0581-69 73 33

Maria Levin maria.levin@slu.se
Konsulent
Information och rådgivning, björnspillningsinventering, webbansvarig.
Telefon: 0581-69 73 35

Johan Månsson Johan.Mansson@slu.se
Forskare
Projektledare för projekt om skador på gröda och förebyggande åtgärder. Trana, gås, sångsvan och vildsvin.
Telefon: 0581-69 73 25

Lovisa Nilsson lovisa.uk.nilsson@slu.se
Forskare och konsulent
Projekt om skador på gröda och förebyggande åtgärder. Trana, gås och sångsvan.
Telefon: 0581-69 73 45

Linn Svensson linn.svensson@slu.se
Konsulent
Utvärdering och sammanställning av varginventering. Utbildning av kvalitetssäkrare för stora rovdjur. DNA-analyser.
Telefon: 0581-69 73 39

Andreas Zetterberg andreas.zetterberg@slu.se
Forskare och konsulent
Utvärdering och sammanställning av lodjursinventering. Rumslig modellering och GIS.
Telefon: 0581-69 73 46

Sidansvarig: maria.levin@slu.se