Sveriges lantbruksuniversitet

Personal på institutionen för ekonomi


Antal sökresultat: 67
Assem Abouhatab
Assem Abouhatab
Forskare vid Institutionen för ekonomi; Jordbruks- och livsmedelssektorns politik och handel

Telefon: 018 671567, 072 8499828
E-post: assem.abouhatab@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Abenezer Zeleke Aklilu
Abenezer Zeleke Aklilu
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Miljöekonomi

Telefon: 018-671759
E-post: abenezer.zeleke@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Franklin Amuakwa-Mensah
Franklin Amuakwa-Mensah
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Miljöekonomi

Telefon: 018-671759
E-post: franklin.amuakwa.mensah@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Alistair R Anderson
Alistair R Anderson
Gästprofessor vid Institutionen för ekonomi; Entreprenörskap på landsbygden
E-post: alistair.anderson@slu.se


Hans Andersson
Hans Andersson
Professor vid Institutionen för ekonomi; Jordbruks- och livsmedelssektorns politik och handel

Telefon: 018-673505
E-post: hans.andersson@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Anna Andersson
Anna Andersson
Utredare vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen
E-post: anna.r.andersson@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27 , Alnarp



Emma Arias Olsson
Emma Arias Olsson
Utbildningsadministratör vid Institutionen för ekonomi

Telefon: 018 - 671786
E-post: emma.arias.olsson@slu.se

Postadress:
Inst For Ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Hanna Astner
Hanna Astner
Forskningsassistent vid Institutionen för ekonomi; Entreprenörskap på landsbygden

Telefon: 018-671705
E-post: hanna.astner@slu.se


Shyam Kumar Basnet
Shyam Kumar Basnet
Forskningsassistent vid Institutionen för ekonomi; Jordbruks- och livsmedelssektorns politik och handel

Telefon: 018-671719
E-post: shyam.kumar.basnet@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Johan Blomquist
Johan Blomquist
Utredare vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen

Telefon: 076-2166410
E-post: johan.blomquist@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27 , Uppsala



Laura Andreea Bolos
Laura Andreea Bolos
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Beslutsfattande och management

Telefon: 018-671739
E-post: laura.andreea.bolos@slu.se


Mark Brady
Mark Brady
Utredare vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen

Telefon: 0707-227075
E-post: mark.brady@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27 , Lund



Erik Brockwell
Erik Brockwell
Forskare vid Institutionen för ekonomi
E-post: erik.brockwell@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Heléne Carneheim
Heléne Carneheim
Universitetsadjunkt vid Institutionen för ekonomi; Beslutsfattande och management

Telefon: 018-671723
E-post: helene.carneheim@slu.se

Postadress:
Inst For Ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Tatjana Döbeling
Tatjana Döbeling
Forskningsassistent vid Institutionen för ekonomi
E-post: tatjana.dobeling@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Maria Eduarda Rigo Cavinato
Maria Eduarda Rigo Cavinato
Forskningsassistent vid Institutionen för ekonomi; Beslutsfattande och management
E-post: maria.cavinato@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Katarina Elofsson
Katarina Elofsson
Forskare FLK vid Institutionen för ekonomi; Miljöekonomi

Telefon: 018-671798
E-post: katarina.elofsson@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Tina Ericson
Tina Ericson
Projektledare vid Institutionen för ekonomi; Jordbruks- och livsmedelssektorns politik och handel

Telefon: 018-672600
E-post: tina.ericson@slu.se

Arbetsbeskrivning: Koordinator för projekt i Makedonien. Forskning inom makedonsk jordbrukspolitik.

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Richard Ferguson
Richard Ferguson
Forskare FLK vid Institutionen för ekonomi; Entreprenörskap på landsbygden

Telefon: 018-671731
E-post: richard.ferguson@slu.se

Arbetsbeskrivning: ENTREPRENEUSHIP, ORGANIZATION THEORY, AND TECHNOLOGY TRANSFER


Johan Gaddefors
Johan Gaddefors
Universitetslektor vid Institutionen för ekonomi; Entreprenörskap på landsbygden

Telefon: 018-671789
E-post: johan.gaddefors@slu.se


Tsegaye Ginbo Gatiso
Tsegaye Ginbo Gatiso
Doktorand vid Institutionen för ekonomi
E-post: tsegaye.ginbo@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Ing-Marie Gren
Ing-Marie Gren
Professor vid Institutionen för ekonomi; Miljöekonomi

Telefon: 018-671753
E-post: ing-marie.gren@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Karin Hakelius
Karin Hakelius
Universitetslektor vid Institutionen för ekonomi; Beslutsfattande och management

Telefon: 018-671745
E-post: karin.hakelius@slu.se

Arbetsbeskrivning: UNIVERSITETSLEKTOR I FÖRETAGSLEDNING


Cecilia Hammarlund
Cecilia Hammarlund
Postdoktor vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen
E-post: cecilia.hammarlund@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27 , Lund



Helena Hansson
Helena Hansson
Forskare FLK vid Institutionen för ekonomi; Beslutsfattande och management

Telefon: 018-671714
E-post: helena.hansson@slu.se

Arbetsbeskrivning: Forskning i företagsledning. Undervisning i företagsledning och mikroekonomi.

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Robert Hart
Robert Hart
Forskare FLK vid Institutionen för ekonomi; Miljöekonomi

Telefon: 018-671734
E-post: rob.hart@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Sebastian Hess
Sebastian Hess
Forskare FLK vid Institutionen för ekonomi; Jordbruks- och livsmedelssektorns politik och handel

Telefon: 018-671703
E-post: sebastian.hess@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Elizabeth Hillerius
Elizabeth Hillerius
Utbildningsadministratör vid Institutionen för ekonomi

Telefon: 018-673555
E-post: elizabeth.hillerius@slu.se

Arbetsbeskrivning: grundutbildningsadministration, forskarutbildningsadministration, arkiv

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Johan Brauners väg 3 , Uppsala



Ruben Hoffmann
Ruben Hoffmann
Forskare vid Institutionen för ekonomi; Jordbruks- och livsmedelssektorns politik och handel

Telefon: 018-671737
E-post: ruben.hoffmann@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Jordan Hristov
Jordan Hristov
Extern resurs vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen
E-post: jordan.hristov@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27 , Lund



Wei Huang
Wei Huang
Postdoktor vid Institutionen för ekonomi; Jordbruks- och livsmedelssektorns politik och handel
E-post: wei.huang@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Tobias Häggmark Svensson
Tobias Häggmark Svensson
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Miljöekonomi
E-post: tobias.haggmark@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Lisa Höglind
Lisa Höglind
Forskningsassistent vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen
E-post: lisa.hoglind@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27 , Uppsala



Sören Höjgård
Sören Höjgård
Forskningsledare vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen
E-post: soren.hojgard@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27 , Lund



Torbjörn Jansson
Torbjörn Jansson
Utredare vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen

Telefon: 018-671788
E-post: torbjorn.jansson@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27 , Uppsala



Konstantinos Karantininis
Konstantinos Karantininis
Professor vid Institutionen för ekonomi; Jordbruks- och livsmedelssektorns politik och handel

Telefon: 018-671710
E-post: karantininis.konstantinos@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi
Box 7013
75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Suvi Kokko
Suvi Kokko
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Entreprenörskap på landsbygden
E-post: suvi.kokko@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Micaela Kulesz
Micaela Kulesz
Forskare vid Institutionen för ekonomi; Beslutsfattande och management

Telefon: 018-672713
E-post: micaela.kulesz@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Katarina Labajova
Katarina Labajova
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Beslutsfattande och management

Telefon: 018-671765
E-post: katarina.labajova@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Carl-Johan Lagerkvist
Carl-Johan Lagerkvist
Professor vid Institutionen för ekonomi; Beslutsfattande och management

Telefon: 018-671783
E-post: carl-johan.lagerkvist@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Per-Anders Langendahl
Per-Anders Langendahl
Universitetsadjunkt vid Institutionen för ekonomi; Marketing

Telefon: 018-671729
E-post: per.anders.langendahl@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Cecilia Larsson
Cecilia Larsson
Utredare vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen
E-post: cecilia.larsson@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27 , Lund



Yu Li Yan
Yu Li Yan
Extern resurs vid Institutionen för ekonomi
E-post: yu.li.yan@slu.se

Postadress:
Inst For Ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Nina Lind
Nina Lind
Postdoktor vid Institutionen för ekonomi

Telefon: 018-671545
E-post: nina.lind@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Anna Lindblom Eriksson
Anna Lindblom Eriksson
Ekonom vid Institutionen för ekonomi

Telefon: 018 - 671741
E-post: anna.lindblom.eriksson@slu.se

Postadress:
Inst For Ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



August Lindemer
August Lindemer
Forskningsassistent vid Institutionen för ekonomi
E-post: august.lindemer@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna



Julian Eduardo Lozano Galindez
Julian Eduardo Lozano Galindez
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Miljöekonomi
E-post: julian.lozano@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Mikaela Lönn
Mikaela Lönn
Administrativ chef vid Institutionen för ekonomi
E-post: mikaela.lonn@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Gordana Manevska Tasevska
Gordana Manevska Tasevska
Utredare vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen

Telefon: 018-671724, 073 9235308
E-post: gordana.tasevska@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27 , Uppsala



George Marbuah
George Marbuah
Postdoktor vid Institutionen för ekonomi

Telefon: 018-671718
E-post: george.marbuah@slu.se

Postadress:
Inst For Ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Chrysoula Morfi
Chrysoula Morfi
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Jordbruks- och livsmedelssektorns politik och handel
E-post: chrysa.morfi@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi
Box 7013
75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Ann-Louise Munther
Ann-Louise Munther
Ekonom vid Institutionen för ekonomi

Telefon: 018-671093
E-post: lisa.munther@slu.se

Arbetsbeskrivning: Ekonomiadministration, löpande bokföring, budget, bokslut månadsavstämningar - Agresso, fakturahantering - Palette.

Postadress:
SLU-biblioteket, Box 7071

750 07 Uppsala
Besöksadress: Almas Allé 12 , Uppsala



Lovisa Nilsson
Lovisa Nilsson
Universitetsadjunkt vid Institutionen för ekonomi

Telefon: 018-671712
E-post: lovisa.nilsson@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Jerker Nilsson
Jerker Nilsson
Extern resurs vid Institutionen för ekonomi; Värdekedjor för livsmedel

Telefon: 018-671768
E-post: jerker.nilsson@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi
Box 7013
75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Ida Nordin
Ida Nordin
Forskningsassistent vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen

Telefon: 018-671761
E-post: ida.nordin@slu.se

Postadress:
Inst For Ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Aimable Nsabimana
Aimable Nsabimana
Extern resurs vid Institutionen för ekonomi; Jordbruks- och livsmedelssektorns politik och handel
E-post: aimable.nsabimana@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Ashkan Pakseresht
Ashkan Pakseresht
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Beslutsfattande och management

Telefon: 018-671744, 073 587 24 58
E-post: ashkan.pakseresht@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Annie Roos
Annie Roos
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Entreprenörskap på landsbygden
E-post: annie.roos@slu.se


Uliana Rusetska
Uliana Rusetska
Doktorand vid Institutionen för ekonomi
E-post: uliana.rusetska@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Katalin Simon
Katalin Simon
Forskningsassistent vid Institutionen för ekonomi; Beslutsfattande och management
E-post: katalin.simon@slu.se

Postadress:
Institutionen för ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Jonathan Stråle
Jonathan Stråle
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Miljöekonomi
E-post: jonathan.strale@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Yves Surry
Yves Surry
Forskare vid Institutionen för ekonomi

Telefon: 018-671795
E-post: yves.surry@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Sarah Säll
Sarah Säll
Forskare vid Institutionen för ekonomi; Miljöekonomi

Telefon: 018-672713
E-post: sarah.sall@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Wondmagegn Tafesse Tirkaso
Wondmagegn Tafesse Tirkaso
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Miljöekonomi
E-post: wondmagegn.tafesse@slu.se

Postadress:
Box 7013

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Justice Tei Mensah
Justice Tei Mensah
Postdoktor vid Institutionen för ekonomi; Miljöekonomi

Telefon: 018-671718
E-post: justice.tei.mensah@slu.se

Postadress:
Inst For Ekonomi, Box 7013

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27, 756 51 Ultuna , Uppsala



Maria Tunberg
Maria Tunberg
Doktorand vid Institutionen för ekonomi; Entreprenörskap på landsbygden
E-post: maria.tunberg@slu.se


Staffan Waldo
Staffan Waldo
Utredare vid Institutionen för ekonomi; Analysgruppen
E-post: staffan.waldo@slu.se

Postadress:
Inst för ekonomi, Box 7013

75007 UPPSALA
Besöksadress: Ulls hus, Ulls väg 27 , Lund