Om oss

Senast ändrad: 23 februari 2017 - slu.se

Institutionen för skoglig mykologi och växtpatologi är en del av Biocentrum på SLU i Ultuna, Uppsala. Vi trivs bra i både gummistövlar och labbrockar och undersöker hur mikroorganismer som svampar och bakterier interagerar med omgivningen.

Genom vår forskning svarar vi till exempel på frågor om hur jord- och skogsbruk kan bedrivas i en värld där klimatet förändras.

Här nedan hittar du kontaktuppgifter och vägbeskrivning till oss.

högsbo-2016.jpg
Institutionen i Högbo i maj 2016. Foto: Cajsa Lithell.
canoeing.jpg
I maj 2016 hölls institutionsdagar i Högbo och vi diskuterade forskningsstrategi och paddlade kanot. Foto: Cajsa Lithell.
excursion.jpg
Fältpatolog Björn Andersson demonstrerar växtsjukdomar på ett fält i Ultuna för medlemmar av institutionen. Foto: Cajsa Lithell.
mykopat-2016.jpg
Institutionens medlemmar på en workshop i februari 2016 på Eklundshof i Uppsala. Foto: Cajsa Lithell.

Telefon och adresser

Besöksadress
Almas allé 5
756 51 Uppsala

Postadress
Box 7026
750 07 Uppsala

Leveransadress
Ulls väg 24E
756 50 Uppsala

Prefekt

Jan Stenlid (Jan.Stenlid@slu.se,  telefon: 018 - 671807)

Ställföreträdande prefekter

Jonathan Yuen (jonathan.yuen@slu.se, telefon: 018-672369)
Petra Fransson (petra.fransson@slu.se, telefon: 018-671864)

Studierektor för grundutbildningen

Malin Elfstrand (Malin.Elfstrand@slu.se, telefon: 018 - 671579)

Studierektor för forskarutbildningen

Anders Dahlberg (Anders.Dahlberg@slu.se, telefon: 018 - 671598, 070 - 3502745)

Institutionsadministratör

Erica Häggström (Erica.Haggstrom@slu.se, telefon: 018 - 673519)

Institutionsekonom

Sanita Fröman (Sanita.Froman@slu.se, telefon: 018-671873)

IT-support

Les Paul (les.paul@slu.se, telefon: 018 - 672710)

Webbredaktör

Cajsa Lithell (cajsa.lithell@slu.se, telefon: 070 - 3379002)

Hitta till oss

SLU ligger söder om Uppsala centrum. Åk söderut på Dag Hammarskjölds väg, sväng vänster på Veterinärvägen och sedan höger på Ulls väg. Biocentrum (en stor grå tegelbyggnad) ligger på vänster sida. Ingången är på sidan längst bort från vägen. Gå in i byggnaden, rakt fram så långt du kan komma, och gå en våning upp i trappen till vänster. Där hittar du en ringklocka på dörren till Institutionen för skoglig mykologi och växtpatologi. Det går också bussar som stannar på Ulls väg, se Upplands lokaltrafik för detaljer.

Spara

Spara

Spara

Spara


Kontaktinformation

jan.stenlid@slu.se, 018-671807

Sidansvarig: cajsa.lithell@slu.se