Att leverera data
Utförare som Naturvårdsverket har avtal med ska leverera kvalitetssäkrade data till datavärden. Datavärden gör olika rimlighetskontroller och kontaktar utföraren om något verkar fel eller orimligt.
Så levererar du som utförare data till ArtDatabanken
Leveranser av data till ArtDatabanken sker direkt via våra portaler m.h.a. dataleveransmallar. Mallens utseende varierar mellan portalerna så man kan inte använda samma mall till flera olika portaler.
Vid stora mängder data
Importfunktionerna i Artportalen har ofta en begränsning upp till 150 poster. Möjlighet att mata in fler poster (max 5000) på samma gång finns via Exportalen. Exportalen stödjer idag endast portalerna för växter och svampar alternativt portalen för småkryp.
Termer och begrepp
Termer och begrepp är nödvändiga som grund för datahanteringen. Utan gemensamma definitioner och begreppslistor riskerar datakvaliteten att bli dålig när data ska sammanställas från olika källor för t.ex. analys. Den viktigaste termlistan som ArtDatabanken har utvecklat är Svensk Taxonomisk Databas (Dyntaxa). Indelningen i databasen ligger till grund för rapporteringen till portalerna. I databasen kan man jämföra egna artlistor i Excel med de i Dyntaxa.
Kontaktinformation
Kontakta oss gärna om ni önskar hjälp med inmatning av data som ska levereras till ArtDatabanken inom ramen för datavärdskapet eller om ni har andra frågor rörande datavärdskapet.