ArtDatabanken
 
ArtDatabanken
Ett kunskapscentrum för Sveriges arter och naturtyper

För dig som är eller vill bli faunaväktare

Vem som helst som har ett intresse och vill göra en insats för den biologiska mångfalden kan bli faunaväktare.

Vad förväntas av en faunaväktare?

Faunaväktaren följer sina väkteriarters utveckling från år till år genom återupprepade besök på en eller flera lokaler. Återbesöken möjliggör att artens tillstånd kan följas samtidigt som hot mot lokalen kan uppmärksammas.

Vid de årliga besöken på lokalen väljer faunaväktaren att endast registrera om arten finns kvar eller göra en inventering. Fördelen med en inventering är att man snabbt kan uppmärksamma om arten har minskat i antal och därmed förhindra att den försvinner.

InventeringenEntomologer inventerar fjärilar. Foto Åsa Hedin

Inventeringen är lätt och kräver ingen speciell utrustning. Hur inventeringen ska utföras finns beskrivet i handledningen samt i de infoblad som finns framtagna för en del av arterna. Eftersom inventeringen ska genomföras på samma sätt år från år är det viktigt  att man dokumenterar hur man har gått tillväga.

Rapporteringen

För att kunna sammanställa data och göra utvärderingar och analyser är det viktigt att informationen samlas och blir tillgänglig. Detta gör man som faunaväktare i Artportalen där alla kan ta del av resultaten. Nedan finns en fältblankett att ladda ned för den som vill ha stöd vid inventeringen.

Bli faunaväktare!

Vill du göra en insats för att bevara våra djur och vår fantastiska mångfald ska du bli faunaväktare. Du behöver inte vara expert, ett naturintresse räcker. Kontakta Åsa Hedin asa.hedin@slu.se .




Sidan uppdaterad: 2012-01-13.