Ett kunskapscentrum för Sveriges arter och naturtyper
Ett kunskapscentrum för Sveriges arter och naturtyper

Jobba hos oss

Vi som jobbar på ArtDatabanken tror på att vi kan bidra till att bevara den biologiska mångfalden och fungerande ekosystemtjänster. Det gör vi genom att ta fram kunskap och sprida saklig och korrekt information om Sveriges arter och naturtyper.

För att åstadkomma det har vi medarbetare med en stor bredd av kompetenser och specialområden. Vi är alltifrån systemvetare, fotografer, artspecialister till administrativ personal.

Lediga tjänster

Teknisk koordinator

Tillsvidareanställning 100 % med placering i Uppsala. Sista ansökningsdag 12 januari 2015.   

 Läs annonsen

 Läs annonsen (pdf)

För frågor, kontakta:

Fredrik Svensson
Rekryteringskonsult
0733-570071
fredrik.svensson@dfind.se

Pågående rekryteringar 

IT-chef

Sista ansökningsdag gick ut 8 december. För frågor om rekryteringsprocessen, se kontaktuppgift till höger.
För frågor om tjänsten, kontakta:

Lena Sundin Rådström, chef ArtDatabanken
lena.sundin.radstrom@slu.se
Tel: 018-67 27 30 

Läs annonsen (PDF)

Expert med inriktning mot fåglar och andra ryggradsdjur

Sista ansökningsdag gick ut 20 oktober. För frågor om rekryteringsprocessen, se kontaktuppgift till höger. För frågor om tjänsten, kontakta:

Liselott Sjödin Skarp, chef program arter 
liselott.sjodin.skarp@slu.se
018-67 34 58

Sebastian Sundberg, medarbetare program arter
sebastian.sundberg@slu.se
018-67 22 23

 Läs annonsen (pdf)

Nyligen avslutade rekryteringar

Kommunikationschef

Tjänsten tillsattes 16 dec 2014.

Ekolog med intresse för biodiversitetsinformatik

Tjänsten tillsatt.

 

Kontakt rekrytering

Caroline Uppling
caroline.uppling@slu.se
Tel: 018-67 27 16

Fackliga företrädare

SACO
Wenche Eide 
wenche.eide@slu.se
018-67 24 95

ST
Artur Larsson
artur.larsson@slu.se
 018-67 22 18

Sidan uppdaterad: 2014-12-19. Sidansvarig: anna.graflind@slu.se