2011-10-17
Seriöst hållbarhetsarbete funkar i hamburgerbranschen
Pär Larshans sade att Max vill dela med sig av sina positiva erfarenheter av konkret hållbarhetsarbete. Foto: Pelle Fredriksson
Max hamburgerrestauranger har blivit uppmärksammade internationellt bland annat för sitt seriösa arbete med klimatkompensation från jord till bord.
Pär Larshans, hållbarhets- och CSR-chef på Max Hamburgerrestauranger AB, höll ett lunchseminarium på Ulltuna Studentkår den 17 oktober.
Han började med att kort beskriva hur företaget Max bildades i Gällivare 1968 av Curt och Birgitta Bergfors och förändringen som det innebar när sönerna Richard och Christoffer tog över 2002. Då började ett stort förändringsarbete.
– Det viktigaste för Max är att hamburgarna smakar bra, våra honnörsord är Smak, Kvalitet och Ansvar. Men i ansvarsfrågan ligger en insikt om att vi vill ta ansvar för hur företagets verksamhet kan bidra positivt till samhället, sade Pär.
Pär berättade om hållbarhetsarbetet som står på tre ben, hållbart ledarskap, social hållbarhet och ekologisk hållbarhet. Exempel på det senaste är att klimatgasutsläppen som orsakas av maten beräknas och deklareras på menyerna, dessutom så klimatkompenseras alla utsläpp med trädplanteringar i Mosambique och Uganda.
– Max egna klimatbelastningar är till ca 95 % utanför företagets direkta kontroll, de finns i leverantörsledet ända till den svenska bonden, sade Pär.
Lunchseminariet besöktes av omkring 40 personer men ni som missade det utmärkta seminariet kan se det i efterhand på sidan Filmer.