Korn är mycket känsligt om markfuktigheten är för hög, något den ofta är på våren om marken är dåligt dränerad. Häftiga skyfall kan också leda till att jorden blir vattenmättad under en kortare period, men detta är tillräkligt för att påverka tillväxten och avkastningen hos korn. Inledande studier visar på att vattentolerans i själva verket kan förklara en stor del av skillnaderna i avkastning mellan sorter. I och med rådande klimatförändringar är det högst troligt nederbörden under visa perioder kommer att öka. Det är därför nödvändigt att förbättra toleransen mot övervattning hos korn. Den stress plantan utsätts för om vattenhalten är för hög i jorden är i ett första skede syrebrist som sedan leder till en rad metaboliska förändringar i växten och skadliga ämnen bildas.
På institutionen för växtförädling och bioteknik har sedan ett år studier påbörjats med målsättningen att ta fram en metod som kan användas för selektion av mer toleranta korngenotyper. Metoden kommer även att användas för att karaktärisera en markörpopulation där föräldrarna skiljer sig toleransnivå. Förhoppningen är att genom att jämföra en genkarta framtagen av specifika markörer som täcker hela korngenomet med resultaten från toleransstudierna för populationen hitta markörer som skulle kunna användas i förädlingen. Pengar för projekt kommer SLF/Formas växtförädlingsprogram.
Under drygt ett år som projektet pågått har en potentiell metod tagits fram där det är möjligt att välja för hög tolerans genom att mäta fluorescens från syrestressade plantor i hydrokultur. För tillfället utvärderas metoden med +/--urval och om metoden håller vad den lovar kommer en markörpopulation, som identifierats som lämplig, att karaktäriseras. Korsningar har även gjorts för att föra över tolerans från en äldre sort till nya sorter och selektioner kommer att göras i F2 och F3.
För mer info kontakta: Dr. Nils-Ove Bertholdsson.

|
Sidan uppdaterad:
2012-04-12.