Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Institutionen för livsmedelsvetenskap

 
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
Institutionen för livsmedelsvetenskap

Mjölkkvalitet och mastitbakterier

Mjölkråvarans mikrobiologiska kvalitet är avgörande för mjölkens och olika mejeriprodukters kvalitet och lagringsstabilitet och kvalitetssäkring av mjölken på gården har stor ekonomisk betydelse för både djurägaren och mejeriföretaget.

Kunskap om i vilken utsträckning olika typer av bakterier påverkar mjölkens sammansättning och egenskaper är viktig för en hållbar mjölkproduktion och i dagsläget saknas studier som belyser huruvida olika mastitbakterier kan bryta ned mjölkens fett och protein. Preliminära resultat från detta projekt indikerar emellertid att det finns skillnader mellan olika bakterier, och det finns sannolikt även skillnader mellan stammar inom species.

Projektet är i en inledande fas, och mer information kommer att presenteras. Syftet är emellertid att studera hur olika mastitbakterier påverkar mjölkens sammansättning, samt att identifiera enzymer som orsakar nedbrytning av protein och fett. Erfarenhet i projektet kan i framtiden tillämpas för att identifiera orsaken till ett högt bakterietal i mjölken, och för att med hänsyn till mjölkens kvalitet kunna avgöra vilka mastitbakterier som är viktiga att kontrollera i besättningar.

Forskargrupp:
Åse Sternesjö, professor
Maria Åkerstedt, Agr Dr
Monika Johansson, PhD
Lotta Wall, laboratorieassistent

 
Sidan uppdaterad: 2011-05-13.
 
In english   |     |   Se full webbplats

Fakulteten för naturresurser och lantbruksvetenskap • nlfak@slu.se  
Box 7082, 750 07 Uppsala • Tel. 018 67 10 00  •  Org.nr: 202100-2817

| Dela