Etologi och Djurskyddsprogrammet är ett kandidatprogram i biologi som startade vid SLU i Skara hösten 2005. Där antas maximalt 40 studenter.
Innehåll
Programmet är uppbyggt enligt en struktur med två gemensamma första år, efter det finns möjlighet att välja mellan tre olika utgångar. Dessa har vi i nuläget valt att kalla 3:1 – djurskydd, 3:2 – djurvetare, 3:3 – beteendevetare djur. Utbildningen omfattar minst 180 hp (kandidatexamen). I utbildningen ingår ett examensarbete om minst 15 hp. Under de fyra första terminerna är utbildningen till största delen sammanhållen för samtliga studerande, med kurser inom ämnesområden som främst avser ge gemensamma baskunskaper. Under dessa år läses kurser inom följande områden:
- Zoologi – morfologi, systematik, fysiologi
- Evolutionsbiologi, genetik, mikrobiologi
- Etologi, djurskydd, etik
- Kemi, nutrition
- Djurhållning, djurhälsa
Dessutom ges tillfälle att komma i kontakt med SLU:s tillämpade verksamheter genom olika projekt i anslutning till kurserna.
Under de sista två terminerna av utbildningen sker ytterligare specialisering och fördjupning samt att valbarheten ökar. De valbara kurserna består av kurser inom exempelvis djurskydd, handläggning/förvaltningskunskap, djurmiljö, bevarandebiologi, humanetologi, psykologi och antrozoologi (läran om människor och djurs interaktioner). Målet är att utbildningen skall ge den studerande en gedigen bas i etologi, djurskydd och djurhållning. En bärande tanke i hela utbildningen utgörs av samspelet mellan människa och djur.
Under vissa delar kommer utbildningen att var förlagd till Nordens Ark. Programmet har även ett samarbete med Skara Tropikhus och med Kolmården där moment också kommer att förläggas.
Pedagogisk metodik
Inom etologi och djurskyddsprogrammet kommer arbetet att vara upplagt enligt Problem baserat lärande (PBL) med inslag av Färdighets baserat lärande (FBL). PBL karakteriseras av: verklighetsanknutna situationer, självstyrd inlärning och arbete i grupp. Genom att arbeta med PBL ökar möjligheten att påverka den egna utbildningen. FBL syftar till att studenterna i stor utsträckning själva skall ta ansvar för sitt lärande genom att systematiskt träna ett antal färdigheter som exempelvis problemlösning, kommunikation, analys, värdering och social interaktion. Dessa tränas i ett vetenskapligt sammanhang dvs. det är kunskaperna som är basen i lärandet av färdigheterna.
Programmet kommer också att erbjuda en inblick i entreprenörskapets värld och ge goda praktiska kunskaper och färdigheter genom arbetsplatsförlagda moment på exempelvis Nordens Ark.
För mer information kontakta vår studievägledare Inga-Britt Bohlin.
Se också SLU:s kurskatalog (pdf).