Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Institutionen för husdjurens utfodring och vård

 
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

2012-12-18

Bättre foder till växande nötkreatur i Kambodja

Foto: Keo Sath

Naturbete utgör en stor del av fodret till nötkreatur i Kambodja, men dess näringsinnehåll kan vara begränsat. Detta kan leda till mineralbrist hos betande nötkreatur.

Nötkreatur har länge varit viktiga i Kambodja som dragdjur och för att de gett värdefulla biprodukter och gett tillbaka näring till jorden via sin gödsel, medan köttet som produkt haft sekundär betydelse. Antalet nötboskap uppgick 2011 till ca 3,4 miljoner. Nötkreatur i Kambodja växer sakta, främst pga att fodertillgången är begränsad under årets torra perioder och för att foderväxternas näringsmässiga kvalitet kan variera.

Det övergripande syftet med Keo Saths studier var att undersöka hur olika foderresurser och foderkonserveringsmetoder kan användas för att förbättra tillväxten hos växande nötkreatur i Kambodja. Näringsinnehållet hos sex olika foderväxter som är vanliga i Kambodja (riskli, rishalm, para gräs, cassava blad, leucaena blad och blad från vattenhyacint) från två regioner i landet undersöktes och jämfördes mot utsöndringen av makromineral i träck och urin hos nötkreatur.

Analyserna visade att kalcium och fosfornivån varierade markant mellan olika fodermedel och att flera av de fodermedel som används i Kambodja inte ger tillräcklig mängd mineraler till nötkreatur.

Keo Sath menar dock att man genom att kombinera olika foderväxter med olika mineralinnehåll skulle kunna täcka mineralbehovet hos nötkreatur utan tillsats av dyra mineralfodermedel. Vidare visade Keo Sath att kassavalöv var en utmärkt proteinkälla som ökade foderintaget och tillväxten hos växande nötkreatur. Bönderna kan använda kassavabladen som komplement till nötkreatur som utfodras med rishalm eller ensilage av para gräs. Kassavabladen skördas då efter det att roten skördats. Ensilage av para gräs visade sig vara en bra källa för smältbart protein.

Photo of grazing cattle in Cambodia

Ett sätt att komma tillrätta med bristen på foder under torrperioden är att konservera foder när de finns i överflöd, under den våta perioden. Soltorkning och ensilering är bra metoder för att konservera foder. I detta arbete genomfördes två försök för att finna en bra metod för att använda palmsirap som tillsatsmedel vid ensilering av para gräs. Genom att tillsätta minst 2% (färsk vikt) palmsirap till para gräs vid ensileringen förbättrades ensilagets kvalitet. pH i vommen blev något lägre och foderomvandlingen mer effektiv när korna åt av det ensilaget. Ensilage av para gräs visade sig vara en bra källa för smältbart protein.

Photo of Keo Sath 

Läs mer

Läs hela avhandlingen (pdf)

 

Disputation Keo Sath försvarar sin avhandling 19 december kl 09:15

Kontakt

Keo Sath, keosth@gmail.com

 

 

Insänt av: Marie Liljeholm
 

Sök bland nyheter

Från:


Till:


Ange ett sökord:


 

Fakulteten för veterinärmedicin och husdjursvetenskap  Organisationsnummer 202100-2817
Postadress  Box 7084  750 07 Uppsala • Telefon  018 - 67 10 00