Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Institutionen för skoglig mykologi och växtpatologi

Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Personal vid institutionen för skoglig mykologi och växtpatologi


Al-Azzawi, Zaenab
Doktorand

Telefon:018-672376
E-post:zaenab.fahad@slu.se
Till personlig hemsida

Almstrand, Robert
Postdoktor

Telefon:018-672725
E-post:robert.almstrand@slu.se

Andersson, Björn
Fältpatolog

Telefon:018-671617
E-post:bjorn.le.andersson@slu.se
Till personlig hemsida

Backström, Karin
Institutionsadministratör

Telefon:018-671873, 070-4009135
E-post:karin.backstrom@slu.se

Barklund, Pia
Extern resurs

E-post:pia.barklund@slu.se

Berlin, Anna
Forskare

Telefon:018-671579
E-post:anna.berlin@slu.se
Till personlig hemsida

Bila, Joao
Extern resurs

Telefon:018-672379
E-post:joao.bila@slu.se

Boberg, Johanna
Forskare

Telefon:018-671806
E-post:johanna.boberg@slu.se
Till personlig hemsida

Bonilla Rosso, German
Forskare

Telefon:018-672735
E-post:german.bonilla.rosso@slu.se


Carlsson, Mattias
Forskare

Telefon:018-671864
E-post:mattias.av.carlsson@slu.se




Clergeot, Pierre-Henri
Extern resurs

Telefon:072-941 5310
E-post:pierre.henri.clergeot@slu.se

Dahlberg, Anders
Professor

Telefon:018-671598, 070-3502745
E-post:anders.dahlberg@slu.se
Till personlig hemsida

Djurle, Annika
Universitetslektor

Telefon:018-671602
E-post:annika.djurle@slu.se
Till personlig hemsida

Dubey, Mukesh
Forskare

Telefon:018-672540
E-post:mukesh.dubey@slu.se
Till personlig hemsida

Edin, Eva
Forskare

Telefon:018-672376, 073-4388232
E-post:eva.edin@slu.se
Till personlig hemsida

Elfstrand, Malin
Forskare FLK

Telefon:018-671579
E-post:malin.elfstrand@slu.se
Till personlig hemsida

Eriksson, Bengt
Extern resurs

E-post:bengt.eriksson@slu.se

Finlay, Roger
Professor

Telefon:018-671554
E-post:roger.finlay@slu.se
Till personlig hemsida

Fransson, Petra
Forskare FLK

Telefon:018-671864
E-post:petra.fransson@slu.se
Arbetsbeskrivning:mykorrhiza, markmikrobiologi, mikrobiell ekologi, kolöverföring, metaboliter, näringsomsättning, klimatförändringar
Till personlig hemsida

Friberg, Hanna
Forskare

Telefon:018-671876, 070-3931106
E-post:hanna.friberg@slu.se
Arbetsbeskrivning:Jordburna växtpatogener, markekologi
Till personlig hemsida

Gadjieva, Rena
Forskningsingenjör

Telefon:018-673519
E-post:rena.gadjieva@slu.se

Gkarmiri, Konstantia
Doktorand

Telefon:018-672706, 0729-127070
E-post:konstantia.gkarmiri@slu.se

Gustafsson, Annika
Forskningsassistent

Telefon:018-671863
E-post:annika.gustafsson@slu.se

Hagenbo, Andreas
Doktorand

Telefon:018-671575, 0730-0931564
E-post:andreas.hagenbo@slu.se
Till personlig hemsida

Hallin, Sara
Professor

Telefon:018-673209
E-post:sara.hallin@slu.se
Arbetsbeskrivning:FORSKNING INOM MOLEKYLÄR MIKROBIELL EKOLOGI I MARK OCH VATTENRENINGPROCESSER.
Till personlig hemsida

Hellman, Maria
Forskningsingenjör

Telefon:018-673290
E-post:maria.hellman@slu.se


Hu, Guo-Zhen
Forskningsassistent

Telefon:018-673221
E-post:guo-zhen.hu@slu.se

Häggström, Erica
Institutionsadministratör

Telefon:018-673519, 070-5572081
E-post:erica.haggstrom@slu.se

Högberg, Nils
Forskare FLK

Telefon:018-671875
E-post:nils.hogberg@slu.se
Till personlig hemsida

Hökeberg, Margareta
Forskningsledare

Telefon:018-671863, 0703-452802
E-post:margareta.hokeberg@slu.se

Ihrmark, Katarina
Forskningsingenjör

Telefon:018-672735
E-post:katarina.ihrmark@slu.se


Jensen, Dan Funck
Professor

Telefon:018-672798
E-post:dan.jensen@slu.se
Till personlig hemsida

Jones, Christopher
Forskare

Telefon:018-673213
E-post:chris.jones@slu.se

Jonsson, Maria
Forskningsassistent

Telefon:018-672540
E-post:maria.jonsson@slu.se

Juhanson, Jaanis
Forskare

Telefon:018-673290
E-post:jaanis.juhanson@slu.se

Kancherla, Reddy Prakash
Doktorand

Telefon:018-672379
E-post:kancherla.prakash@slu.se

Karlsson, Magnus
Forskare FLK

Telefon:018-671837
E-post:magnus.karlsson@slu.se
Till personlig hemsida

Karlsson, Ida
Postdoktor

Telefon:018-672880
E-post:ida.karlsson@slu.se
Till personlig hemsida

Lind, Mårten
Forskare

Telefon:018-671806
E-post:marten.lind@slu.se
Till personlig hemsida

Lithell, Cajsa
Extern resurs

Telefon:0703-379002
E-post:cajsa.lithell@slu.se
Till personlig hemsida

Lundén, Karl
Forskare

Telefon:018-673213
E-post:karl.lunden@slu.se


Mahmood, Shahid
Forskare

Telefon:018-671875, 076-8164432
E-post:shahid.mahmood@slu.se

Menkis, Audrius
Forskare

Telefon:018-672729
E-post:audrius.menkis@slu.se
Till personlig hemsida

Menzel, Uwe
Forskare

Telefon:018-672794, 076-6261645
E-post:uwe.menzel@slu.se

Nguyen, Diem
Doktorand

Telefon:018-672794
E-post:diem.nguyen@slu.se
Till personlig hemsida


Olson, Åke
Forskare FLK

Telefon:018-671876
E-post:ake.olson@slu.se
Till personlig hemsida

Paul, Leslie
Extern resurs

Telefon:018-672710
E-post:les.paul@slu.se
Arbetsbeskrivning:IT Administrator
Till personlig hemsida


Putz, Tina
Doktorand

Telefon:018-672708
E-post:martina.putz@slu.se

Redondo, Miguel Angel
Doktorand

Telefon:018-671540
E-post:miguel.angel.redondo@slu.se

Ronne, Hans
Professor

Telefon:018-673223
E-post:hans.ronne@slu.se

Samils, Berit
Forskare FLK

Telefon:018-672727
E-post:berit.samils@slu.se
Till personlig hemsida

Stenlid, Jan
Professor

Telefon:018-671807
E-post:jan.stenlid@slu.se
Till personlig hemsida


Timmusk, Salme
Forskare FLK

Telefon:018-672727
E-post:salme.timmusk@slu.se
Till personlig hemsida

Ulfstedt, Mikael
Postdoktor

Telefon:018-673221
E-post:mikael.ulfstedt@slu.se

Varenius, Kerstin
Doktorand

Telefon:018-672708
E-post:kerstin.varenius@slu.se

Vasaitis, Rimvydas
Fältmykolog

Telefon:018-671874
E-post:rimvys.vasaitis@slu.se



Wittorf, Lea
Doktorand

Telefon:018-672729
E-post:lea.wittorf@slu.se

Yuen, Jonathan
Professor

Telefon:018-672369
E-post:jonathan.yuen@slu.se
Till personlig hemsida

 

SLU, Sveriges lantbruksuniversitet, har verksamhet över hela Sverige. Huvudorter är Alnarp, Uppsala och Umeå.
Tel: 018-67 10 00 • Fax: 018-67 20 00 • Org nr: 202100-2817 • Om webbplatsen