Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Institutionen för skoglig mykologi och växtpatologi

Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Personal



Al-Azzawi, Zaenab
Doktorand

Telefon:018-672376
E-post:zaenab.fahad@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Alström, Sadhna
Forskare FLK

Telefon:018-671540
E-post:sadhna.alstrom@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Andersson, Björn
Fältpatolog

Telefon:018-671617
E-post:bjorn.le.andersson@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Backström, Karin
Institutionsadministratör

Telefon:018-671873, 070-4009135
E-post:karin.backstrom@slu.se

Barklund, Pia (ej anställd)
Extern

Telefon:018-671598
E-post:pia.barklund@slu.se

Berlin, Anna
Postdoktor

Telefon:018-671579
E-post:anna.berlin@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Bila, Joao (ej anställd)
Extern

E-post:joao.bila@slu.se

Boberg, Johanna
Forskare

Telefon:018-671806
E-post:johanna.boberg@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Brandström Durling, Mikael
Forskarassistent

Telefon:018-671503
E-post:mikael.durling@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Cheeke, Tanya (ej anställd)
Extern

E-post:tanya.cheeke@slu.se

Clarholm, Marianne (ej anställd)
Extern

Telefon:018-671575
E-post:marianne.clarholm@slu.se

Cleary, Michelle
Forskare

Telefon:018-672794
E-post:michelle.cleary@slu.se
CV:Till personlig hemsida


Dahlberg, Anders
Professor

Telefon:018-671598, 070-3502745
E-post:anders.dahlberg@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Dalman, Kerstin
Postdoktor

Telefon:018-672735
E-post:kerstin.dalman@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Djurle, Annika
Universitetslektor

Telefon:018-671602
E-post:annika.djurle@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Dubey, Mukesh
Forskare

Telefon:018-672540
E-post:mukesh.dubey@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Edin, Eva
Forskare

Telefon:018-672376, 073-4388232
E-post:eva.edin@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Elfstrand, Malin
Forskare FLK

Telefon:018-671579
E-post:malin.elfstrand@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Finlay, Roger
Professor

Telefon:018-671554
E-post:roger.finlay@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Fransson, Petra
Forskare FLK

Telefon:018-671864
E-post:petra.fransson@slu.se
CV:Till personlig hemsida
Ref.:mykorrhiza, markmikrobiologi, mikrobiell ekologi, kolöverföring, metaboliter, näringsomsättning, klimatförändringar

Friberg, Hanna
Forskare

Telefon:018-671876, 070-3931106
E-post:hanna.friberg@slu.se
CV:Till personlig hemsida
Ref.:Jordburna växtpatogener, markekologi

Gadjieva, Rena
Forskningsingenjör

Telefon:018-673519
E-post:rena.gadjieva@slu.se

Gkarmiri, Konstantia
Doktorand

Telefon:018-671819, 0729-127070
E-post:konstantia.gkarmiri@slu.se

Gustafsson, Annika
Forskningsassistent

Telefon:018-671863
E-post:annika.gustafsson@slu.se

Hagenbo, Andreas
Doktorand

Telefon:018-671523, 0730-0931564
E-post:andreas.hagenbo@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Heyman, Fredrik
Forskare

Telefon:018-672794
E-post:fredrik.heyman@slu.se
CV:Till personlig hemsida


Hosseini, Sara
Doktorand

Telefon:018-672379
E-post:sara.hosseini@slu.se

Hu, Yang
Doktorand

Telefon:018-672706
E-post:yang.hu@slu.se

Häggström, Erica
Ekonomiadministratör

Telefon:018-673519, 070-5572081
E-post:erica.haggstrom@slu.se

Högberg, Nils
Forskare FLK

Telefon:018-671875
E-post:nils.hogberg@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Hökeberg, Margareta
Forskningsledare

Telefon:018-671863, 0703-452802
E-post:margareta.hokeberg@slu.se

Ihrmark, Katarina
Forskningsingenjör

Telefon:018-672735
E-post:katarina.ihrmark@slu.se

Jensen, Dan Funck
Professor

Telefon:018-672798
E-post:dan.jensen@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Jonsson, Maria
Forskningsassistent

Telefon:018-672540
E-post:maria.jonsson@slu.se

Kancherla, Reddy Prakash
Doktorand

Telefon:018-671598
E-post:kancherla.prakash@slu.se

Karlsson, Magnus
Forskare FLK

Telefon:018-671837
E-post:magnus.karlsson@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Kubartová, Ariana
Postdoktor

Telefon:018-672725
E-post:ariana.kubartova@slu.se

Kyiashchenko, Iuliia (ej i tjänst)
Doktorand

Telefon:018-671523
E-post:iuliia.kyiashchenko@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Lind, Mårten
Forskare

Telefon:018-671806
E-post:marten.lind@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Lindahl, Björn
Professor

Telefon:018-672725
E-post:bjorn.lindahl@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Lithell, Cajsa (ej anställd)
Extern

Telefon:0703-379002
E-post:cajsa.lithell@slu.se

Mahmood, Shahid
Forskare

Telefon:018-671875, 076-8164432
E-post:shahid.mahmood@slu.se

Marupakula, Srisailam
Doktorand

Telefon:018-671819
E-post:srisailam.marupakula@slu.se

Menkis, Audrius
Forskare

Telefon:018-672729
E-post:audrius.menkis@slu.se

Millberg, Hanna
Doktorand

Telefon:018-672379
E-post:hanna.millberg@slu.se

Mirzaei, Mitra
Forskningsassistent

Telefon:018-672708
E-post:mitra.mirzaei@slu.se

Nemesio Gorriz, Miguel
Doktorand

Telefon:018-671520
E-post:miguel.nemesiogorriz@slu.se

Nguyen, Diem
Doktorand

Telefon:018-671520
E-post:diem.nguyen@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Oliva Palau, Jonàs
Forskarassistent

Telefon:018-671602
E-post:jonas.oliva@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Olson, Åke
Forskare FLK

Telefon:018-671876
E-post:ake.olson@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Paul, Leslie (ej anställd)
Extern

Telefon:018-672710
E-post:les.paul@slu.se
Ref.:IT Administrator

Ramstedt, Mauritz (ej anställd)
Extern

Telefon:018-671523
E-post:mauritz.ramstedt@slu.se

Redondo, Miguel Angel
Forskningsassistent

Telefon:018-672708
E-post:miguel.angel.redondo@slu.se

Samils, Berit
Forskare FLK

Telefon:018-672727
E-post:berit.samils@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Samils, Nicklas
Forskare

Telefon:018-672706
E-post:nicklas.samils@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Schiller, Michaela (ej anställd)
Extern

E-post:michaela.schiller@slu.se

Sjöholm, Lina
Forskare

Telefon:018-672653
E-post:lina.sjoholm@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Stenlid, Jan
Professor

Telefon:018-671807
E-post:jan.stenlid@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Stenström, Elna
Forskare FLK

Telefon:018-671804
E-post:elna.stenstrom@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Sterkenburg, Erica
Doktorand

Telefon:018-671503
E-post:erica.sterkenburg@slu.se


Timmusk, Salme
Forskare FLK

Telefon:018-672727
E-post:salme.timmusk@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Tzelepis, Georgios
Doktorand

Telefon:018-672729
E-post:georgios.tzelepis@slu.se
CV:Till personlig hemsida

Varenius, Kerstin
Doktorand

Telefon:018-672708
E-post:kerstin.varenius@slu.se

Vasaitis, Rimvydas
Fältmykolog

Telefon:018-671874
E-post:rimvys.vasaitis@slu.se

Widmark, Anna-Karin (ej anställd)
Extern

Telefon:018-671873
E-post:anna-karin.widmark@slu.se

Yuen, Jonathan
Professor

Telefon:018-672369
E-post:jonathan.yuen@slu.se
CV:Till personlig hemsida

 

SLU, Sveriges lantbruksuniversitet, har verksamhet över hela Sverige. Huvudorter är Alnarp, Skara, Umeå och Uppsala.
Tel: 018-67 10 00 • Fax: 018-67 20 00 • Org nr: 202100-2817 • webbredaktionen@slu.se • Om webbplatsen