Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Institutionen för skoglig mykologi och växtpatologi

Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Personal



Al-Azzawi, Zaenab
Doktorand

Telefon:018-672376
E-post:zaenab.fahad@slu.se
Till personlig hemsida

Alström, Sadhna
Forskare FLK

Telefon:018-671540
E-post:sadhna.alstrom@slu.se
Till personlig hemsida

Andersson, Björn
Fältpatolog

Telefon:018-671617
E-post:bjorn.le.andersson@slu.se
Till personlig hemsida

Backström, Karin
Institutionsadministratör

Telefon:018-671873, 070-4009135
E-post:karin.backstrom@slu.se

Barklund, Pia
Extern resurs

E-post:pia.barklund@slu.se

Berlin, Anna
Forskare

Telefon:018-671579
E-post:anna.berlin@slu.se
Till personlig hemsida

Bila, Joao
Extern resurs

E-post:joao.bila@slu.se

Boberg, Johanna
Forskare

Telefon:018-671806
E-post:johanna.boberg@slu.se
Till personlig hemsida





Clergeot, Pierre-Henri
Extern resurs

Telefon:072-941 5310
E-post:pierre.henri.clergeot@slu.se

Dahlberg, Anders
Professor

Telefon:018-671598, 070-3502745
E-post:anders.dahlberg@slu.se
Till personlig hemsida

Dalman, Kerstin
Forskare

Telefon:018-672735
E-post:kerstin.dalman@slu.se
Till personlig hemsida

Djurle, Annika
Universitetslektor

Telefon:018-671602
E-post:annika.djurle@slu.se
Till personlig hemsida

Dubey, Mukesh
Forskare

Telefon:018-672540
E-post:mukesh.dubey@slu.se
Till personlig hemsida

Edin, Eva
Forskare

Telefon:018-672376, 073-4388232
E-post:eva.edin@slu.se
Till personlig hemsida

Elfstrand, Malin
Forskare FLK

Telefon:018-671579
E-post:malin.elfstrand@slu.se
Till personlig hemsida

Finlay, Roger
Professor

Telefon:018-671554
E-post:roger.finlay@slu.se
Till personlig hemsida

Fransson, Petra
Forskare FLK

Telefon:018-671864
E-post:petra.fransson@slu.se
Arbetsbeskrivning:mykorrhiza, markmikrobiologi, mikrobiell ekologi, kolöverföring, metaboliter, näringsomsättning, klimatförändringar
Till personlig hemsida

Friberg, Hanna
Forskare

Telefon:018-671876, 070-3931106
E-post:hanna.friberg@slu.se
Arbetsbeskrivning:Jordburna växtpatogener, markekologi
Till personlig hemsida

Gadjieva, Rena
Forskningsingenjör

Telefon:018-673519
E-post:rena.gadjieva@slu.se

Gkarmiri, Konstantia
Doktorand

Telefon:018-672706, 0729-127070
E-post:konstantia.gkarmiri@slu.se

Gustafsson, Annika
Forskningsassistent

Telefon:018-671863
E-post:annika.gustafsson@slu.se

Hagenbo, Andreas
Doktorand

Telefon:018-671575, 0730-0931564
E-post:andreas.hagenbo@slu.se
Till personlig hemsida


Hu, Yang
Doktorand

Telefon:018-671804
E-post:yang.hu@slu.se

Häggström, Erica
Ekonomiadministratör

Telefon:018-673519, 070-5572081
E-post:erica.haggstrom@slu.se

Högberg, Nils
Forskare FLK

Telefon:018-671875
E-post:nils.hogberg@slu.se
Till personlig hemsida

Hökeberg, Margareta
Forskningsledare

Telefon:018-671863, 0703-452802
E-post:margareta.hokeberg@slu.se

Ihrmark, Katarina
Forskningsingenjör

Telefon:018-672735
E-post:katarina.ihrmark@slu.se

Jensen, Dan Funck
Professor

Telefon:018-672798
E-post:dan.jensen@slu.se
Till personlig hemsida

Jonsson, Maria
Forskningsassistent

Telefon:018-672540
E-post:maria.jonsson@slu.se

Kancherla, Reddy Prakash
Doktorand

Telefon:018-672379
E-post:kancherla.prakash@slu.se

Karlsson, Magnus
Forskare FLK

Telefon:018-671837
E-post:magnus.karlsson@slu.se
Till personlig hemsida

Lithell, Cajsa
Extern resurs

Telefon:0703-379002
E-post:cajsa.lithell@slu.se
Till personlig hemsida

Mahmood, Shahid
Forskare

Telefon:018-671875, 076-8164432
E-post:shahid.mahmood@slu.se

Marupakula, Srisailam
Forskningsassistent

Telefon:018-671819
E-post:srisailam.marupakula@slu.se

Menkis, Audrius
Forskare

Telefon:018-672729
E-post:audrius.menkis@slu.se
Till personlig hemsida

Millberg, Hanna
Doktorand

Telefon:018-672379
E-post:hanna.millberg@slu.se

Nemesio Gorriz, Miguel
Doktorand

Telefon:018-672729
E-post:miguel.nemesiogorriz@slu.se

Nguyen, Diem
Doktorand

Telefon:018-671864
E-post:diem.nguyen@slu.se
Till personlig hemsida

Oliva Palau, Jonàs
Forskarassistent

Telefon:018-671602
E-post:jonas.oliva@slu.se
Till personlig hemsida

Olson, Åke
Forskare FLK

Telefon:018-671876
E-post:ake.olson@slu.se
Till personlig hemsida

Paul, Leslie
Extern resurs

Telefon:018-672710
E-post:les.paul@slu.se
Arbetsbeskrivning:IT Administrator
Till personlig hemsida

Redondo, Miguel Angel
Doktorand

Telefon:018-672708
E-post:miguel.angel.redondo@slu.se

Samils, Berit
Forskare FLK

Telefon:018-672727
E-post:berit.samils@slu.se
Till personlig hemsida

Sjöholm, Lina
Forskare

Telefon:018-671575
E-post:lina.sjoholm@slu.se
Till personlig hemsida

Stenlid, Jan
Professor

Telefon:018-671807
E-post:jan.stenlid@slu.se
Till personlig hemsida


Sterkenburg, Erica
Doktorand

Telefon:018-671503
E-post:erica.sterkenburg@slu.se

Timmusk, Salme
Forskare FLK

Telefon:018-672727
E-post:salme.timmusk@slu.se
Till personlig hemsida

Varenius, Kerstin
Doktorand

Telefon:018-672708
E-post:kerstin.varenius@slu.se

Vasaitis, Rimvydas
Fältmykolog

Telefon:018-671874
E-post:rimvys.vasaitis@slu.se


Wind, Julia
Forskare

E-post:julia.wind@slu.se

Yuen, Jonathan
Professor

Telefon:018-672369
E-post:jonathan.yuen@slu.se
Till personlig hemsida

 

SLU, Sveriges lantbruksuniversitet, har verksamhet över hela Sverige. Huvudorter är Alnarp, Skara, Umeå och Uppsala.
Tel: 018-67 10 00 • Fax: 018-67 20 00 • Org nr: 202100-2817 • Om webbplatsen 
Innehåll på webbplatsen: sidansvarig eller webbredaktionen@slu.se • Tekniska problem: it-stod@slu.se