2012-01-25
SLU-forskare i styrelsen för ISCB
SLU-forskaren Erik Bongcam-Rudloff, Husdjursgenetik har som ende svensk invalts i styrelsen för ISCB, för mandatperioden 2012-2015.
ISCB (International Society for Computational Biology) är en internationell organisation för verksamma inom området beräkningsbiologi, med medlemmar i mer än 70 länder runt om i världen.
ISCB:s mål är att med information ge underlag för vetenskapspåverkande politiska beslut, ge tillgång till högkvalitativa vetenskapliga publikationer, organisera möten och fungera som en portal för information om utbildning, sysselsättning och nyheter från närliggande områden.
ISCB är bl a värd för flera årliga möten. Det mest kända är ISMB (http://www.iscb.org/ismb2012), världens äldsta och största bioinformatikkonferens som hålls tillsammans med ECCB omväxlande i Europa resp. USA. ISCB har två officiella vetenskapliga tidskrifter med högsta Impact Factor i kategorin Matematik- och beräkningsbaserad biologi.
ISCB arbetar i nära samverkan med liknande bioinformatiska nätverk som EMBnet (www.embnet.org ), ApBionet (www.apbionet.org ) och ASBCB (www.asbcb.org).
Läs mer om ISCB:
http://www.iscb.org
Insänt av:
Mikael Jansson