Blågula livsmedel i ropet
Den svenska matexporten har trefaldigats sedan EU-inträdet och står nu för ca en femtedel av livsmedelsbranschens totala omsättning. Exporten gynnar både livsmedelsindustrierna och det konkurrensutsatta svenska jordbruket.
Carolin Fransson pekar i ett examensarbete från SLU på att livsmedelsexporten går bättre om man säljer unika produkter med lång hållbarhet i anpassade förpackningar för de olika länderna. Sverige har i grunden ett gott rykte vad gäller livsmedel.
Carolin Fransson föreslår därför att fortsatta exportsatsningar ska bygga på denna goda image. Värden som tradition, kvalitet och miljöhänsyn samt praktiska förpackningar är uppskattade mervärdesgrunder på många av de viktiga, nuvarande exportmarknaderna. Tydlig ursprungsmärkning, exempelvis i form av en blågul symbol, är en viktig del i att uppmärksamma och skapa en samlad profil för svensk matexport.
Skribent:
Nora Adelsköld
Publicerad:
2006-04-06