Svart plast ökar jordgubbsskörden
Marktäckning med svart, nedbrytbar plast i ekologiska jordgubbsodlingar är inte bara ogräshämmande – den förbättrar plantetableringen och ökar skörden avsevärt. Detta är ett av resultaten i Rakel Berglunds doktorsarbete vid SLU Rånna. Hon fann att marktäckning med svart plast, som bryts ner av ljuset, gav 80 procent högre skörd det första skördeåret och 27 procent året efter det.
I den treåriga studien framkom också att det inte spelade någon roll vilken typ av organiskt gödselmedel som användes före planteringen. Gödsling under odlingens gång gav ingen effekt på skörden i detta försök med sorten Honeoye på sandig moig moränjord.
Jordgubbsvivel och jordgubbskvalster är skadegörare som gör stor skada i ekologiska jordgubbsodlingar. Jordgubbsviveln sätter ner skörden genom att knipsa av blomknopparna. I sorten Honeoye gav en kombination av besprutning med pyretrum före blomning och täckning med fiberväv i början av blomningen effekt i form av 50 procent högre skörd. Enbart pyretrum hade ingen effekt alls.
Antalet jordgubbskvalster kan hållas nere med rovkvalster, men det hade i detta försök ingen återverkan på skörden. Täckning med fiberväv gynnar jordgubbskvalster i känsliga sorter och pyretrum är skadligt för rovkvalster. Det är viktigt att välja rätt sort och att använda friska plantor som får etablera sig fort, eftersom jordgubbar i ekologisk odling helst bara bör skördas i två år.
Skribent:
Nora Adelsköld
Publicerad:
2007-06-28
Jordgubbsplantor etablerar sig bra om marken täcks med svart plast. Foto: Birgitta Svensson