Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
 
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Viltet ökar i antal

Utvecklingen för de svenska viltstammarna har varit övervägande positiv de senaste femtio åren. Det är bara några få arter som har minskat i antal.

Inom forskningsprogrammet ”Adaptiv förvaltning av vilt och fisk” har forskare jämfört olika viltstammars storlek åren 1955 och 2005. I studien ingick de däggdjur som nyttjas eller har nyttjats av människan. Sammanlagt uppskattade forskarna populationsutvecklingen för 23 däggdjursarter i Sverige.

Jämförelsen visade att 16 av 23 arter hade större populationer år 2005 än år 1955. Älg, rådjur, kronhjort, dovhjort och framför allt vildsvin är exempel på arter som har ökat. Bara en eller ett par arter har minskat i populationsstorlek. En sådan art är fjällräven.

Alla de fyra stora rovdjuren (varg, björn, järv och lo) har ökat i både antal och utbredning. Under den undersökta 50-årsperioden har rovdjursstammarna ökat fyra till sex gånger i storlek.

Skribent:  Ylva Ericson
Publicerad:  2008-11-13  
Foto: Volker Schumann.


Läs mer

Länk till forskningsprogrammet ”Adaptiv förvaltning av vilt och fisk”


Miljötrender med tema Vilt, sidan 3-5


Sidan uppdaterad: 2010-04-21.
 

SLU, Sveriges lantbruksuniversitet, har verksamhet över hela Sverige. Huvudorter är Alnarp, Skara, Umeå och Uppsala.
Tel: 018-67 10 00 • Fax: 018-67 20 00 • Org nr: 202100-2817 • webbredaktionen@slu.se