Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
 
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Få lingon i år

Årets prognos för lingontillgången i landets skogar lingon pekar på ett svagt lingonår, särskilt i Götaland. Men även i Svealand och Norrland är tillgången sämre än vanligt.

– Lingonen tycks i likhet med blåbären ha lidit av torkan på försäsongen i Götaland och Svealand, säger Ola Langvall, som ansvarar för bärobservationerna på SLU:s skogliga försöksparker.

En stor andel av blommorna utvecklades inte till kart, i Svealand knappt hälften, i Götaland endast en tredjedel.

Åttio procent mindre bär i Götaland
Göran Kempe, SLU i Umeå, har bearbetat och sammanställt de data från Riksskogstaxeringens landsomfattande provyteinventering som ligger till grund för skattningen av bärtillgång.

– Tillgången på lingon tycks bli dålig i hela landet. I Svealand och Norrland pekar prognosen på ungefär halva mängden bär jämfört med genomsnittet för perioden 2003-2007. I Götaland är situationen ännu sämre. Prognosen pekar på endast en femtedel av normal mängd, säger Göran Kempe.

Som vanligt finns det dock lokala variationer och i delar av Svealand och Norrland kommer det troligen att finnas ganska gott om lingon.

Skribent:  Ann-Katrin Hallin
Publicerad:  2008-08-19  
Sidan uppdaterad: 2010-04-21.
 

SLU, Sveriges lantbruksuniversitet, har verksamhet över hela Sverige. Huvudorter är Alnarp, Skara, Umeå och Uppsala.
Tel: 018-67 10 00 • Fax: 018-67 20 00 • Org nr: 202100-2817 • webbredaktionen@slu.se