Rödingodling kan gynna vildfisk
SLU bedriver sedan tjugo år tillbaka ett avelsprogram på röding. Där har forskare tagit fram en snabbväxande rödingstam, Arctic Superior, som fungerar bra i fiskodlingar. Forskarna testar också olika utfodringsmetoder och typer av foder, för att se hur man får fiskarna att växa och må bra.
Kräver kallt vatten
Rödingen är en fisk som kräver kallt vatten. Fiskodlingar lokaliseras ofta till kraftverksmagasin där läckande näringsämnen från odlingen kan komma de näringsfattiga vattnen till nytta.
– Vattnen i kraftverksmagasinen har lakats ur som en följd av kraftverksutbyggnaderna. Därför kan man delvis se det utsläpp av kväve och fosfor som sker från fiskodlingarna som en restaureringsåtgärd. Primärproduktionen av alger ökar, vilket på sikt gynnar vildfisken, säger Eva Brännäs.
Eva Brännäs betonar att det är viktigt att ta hänsyn till var man lokaliserar fiskodlingarna så att man inte riskerar att rymlingar påverkar viktiga naturbestånd samt att känsliga vatten blir övergödda.
Skribent:
Ulla Ahlgren
Publicerad:
2009-12-02