Sortskillnader för äppelallergier
Allergenet i björkpollen liknar det som finns i äpple. Allergiska personers antikroppar mot björkpollen reagerar därför ofta även på proteinet i äpple, Mal d 1. Det är endast färska äpplen som allergikerna måste undvika, eftersom allergenet är värmekänsligt. Allergin yttrar sig som intensiv klåda i munnen och halsen.
Vid SLU i Balsgård har man karakteriserat svenska äppelsorter för att se hur allergena de är. Det visade sig att exempelvis Gyllenkroks Astrakan och Åkerö från Gripsholm hade höga halter medan Mio, Boskoop och Gloster fanns bland de sorter som hade låga halter.
Nummersorten B0654 (Allgott) hade mycket låga halter. Denna sort har nu planterats på flera platser i hela Sverige för att man ska kunna utvärdera odlingsegenskaperna. I en pilotstudie fick 20 allergiska barn och ungdomar äta skalade och oskalade bitar av två äppelsorter, utan att veta vilken sort de åt. Det visade sig att Allgott gav färre och mildare symptom är Discovery.
Skalen innehåller betydligt mer allergen än fruktköttet i samtliga sorter. Studierna pekar också på att nyskördade äpplen generellt innehåller mindre allergen och att halterna förändras åt olika håll i olika sorter efter lagring. Efter en till två månader i lager med extra låg syrehalt blev de lagrade äpplena mindre allergena än i vanligt kyllager.
Odlingssätt och skördetid var också avgörande för innehållet av Mal d 1. Om sorten Aroma skördades vid optimal skördetid var halterna lägre än om de plockades tio dagar senare.
Skribent:
Nora Adelsköld
Publicerad:
2009-05-25
Både sort och skördetid inverkar på halten av allergen i äpplen. Foto: Nora Adelsköld