Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
 
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

En livskraftig vildlax värd miljoner

En viktig orsak till att vildlaxen i Vindelälven i Västerbotten har minskat är Stornorrfors vattenkraftverk i närheten av Umeå. Fiskekologer vid SLU har visat att ungefär 70 procent av laxarna inte lyckas ta sig förbi kraftverket.

Forskare har utvärderat hur mycket svenska folket vill betala för att öka mängden vildlax som når lekplatserna i Vindelälven, på bekostnad av en minskad elproduktion. Målet är att öka antalet vandrande vildlaxar från dagens ungefär 3000 laxar/år till 4000 laxar/år. För att mäta svenskarnas betalningsvilja gjorde forskarna en enkät bland ett slumpmässigt urval av den svenska befolkningen över 18 år.

Resultaten visar att svenskarna är villiga att betala 96-517 miljoner kronor för att öka antalet vandrande vildlaxar från 3000 till 4000 per år. Det innebär att en ökning av mängden vatten till den gamla älvfåran, som uppskattats kosta 114-2101 miljoner kronor, är en alltför dyr metod. Men projektet kan vara samhällsekonomiskt försvarbart om det går att genomföra till en kostnad som är lägre än eller lika stor som de belopp svenskarna vill betala.

Skribent:  Cecilia Håkansson
Publicerad:  2009-06-08  
Sidan uppdaterad: 2010-04-21.
 

SLU, Sveriges lantbruksuniversitet, har verksamhet över hela Sverige. Huvudorter är Alnarp, Skara, Umeå och Uppsala.
Tel: 018-67 10 00 • Fax: 018-67 20 00 • Org nr: 202100-2817 • webbredaktionen@slu.se