Enar i ledningsgatan ger fåglarna skydd
Kraftledningsgator kan fungera som viktiga ersättningsbiotoper för många arter som trängs bort från de minskande betesmarkerna i odlingslandskapet. Men inte för jordbrukslandskapets fåglar, enligt en ny studie från Centrum för biologisk mångfald vid SLU.
Under inventeringen påträffades totalt 58 fågelarter i kraftledningsgatorna, men de flesta var vanliga skogsarter och endast ett fåtal var jordbruksfåglar. De arter som drogs till kraftledningsgatorna var typiska buskmarksarter som söker efter föda och bygger sina bon i buskar och låga träd. Inga ovanliga fåglar förutom trädlärka tycktes föredra kraftledningsgatorna.
Enbuskar växer inte till samma höjd som lövsly och traditionen att spara enbuskar i kraftledningsgatorna gynnar också fågelfaunan. Enar attraherar vissa trädhäckande fågelgrupper med öppna bon. Sparade enar gynnar alltså vissa fåglar och gör röjningsarbetet billigare.
Skribent:
Nora Adelsköld
Publicerad:
2011-11-24
Kraftledningsgata med sparade enar. Foto: Roger Svensson