Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
 
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Stor risk för sorkfeber i norra Sverige vintern 2010-2011

SLU:s sork- och sorkfeberprognos visar att vi står inför ett stort utbrott under vintern 2010–2011, eftersom det år 2010 fanns många skogssorkar i markerna som kan sprida sjukdomen till människor.

Sorkfeber är en sjukdom som orsakas av ett hantavirus kallat Puumala efter en ort i Finland. Endast skogssorken (Myodes glareolus) bär på viruset. Prognoserna bygger på ett känt samband mellan skogssorksförekomsten på hösten och antalet anmälda fall under en sorkfebersäsong, som räknas från 1 juli till 30 juni följande år. Gert Olsson och Birger Hörnfeldt, båda forskare vid Vilt, fisk och miljö, har tagit fram prognoserna.

Sorkfeber kan ge livshotande tillstånd
Sjukdomen yttrar sig med akut hög feber, huvud- och muskelvärk och ofta svåra buk- och ryggsmärtor. Njurarna angrips vilket kan vara mycket plågsamt för den sjuke. För många påminner sjukdomen mest om en vanlig influensa, men av de som insjuknar och får diagnosen dör ungefär en halv procent.

Skogssorken utsöndrar viruset via urin, avföring eller saliv och människor blir framför allt smittade när de andas in damm som viruset fastnat på.
– Åtta av tio som smittas av sorkfeber har blivit smittade hemma hos sig, till exempel när de hämtar ved i vedboden eller dammar mattan i fritidshuset, säger Gert Olsson.

Viruset överlever oväntat länge
Ny kunskap visar att viruset klarar sig ovanligt länge utanför värddjuret, kanske ända upp till en månad eller mer i en kall vedbod med hög luftfuktighet.
– Så om man ser spår av skogssork är det stor risk att viruset har klarat sig och fortfarande är infektiöst, säger Gert Olsson.

Cirka 90 procent av de som blir sjuka har blivit smittade i något av de fyra nordligaste länen: Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland eller Jämtland. Men sjukdomen finns över större delen av landet och forskarna känner till fall där folk blivit smittade så långt söderut som vid Vättern.

Upp till 600 personer kan bli sjuka
Forskarna räknar med att upp till 600 personer kommer att bli sjuka i sorkfeber denna säsong, men mörkertalet är stort. Endast en femtedel av de som blir sjuka får diagnosen.

Sorkfeber är sedan 1989 en anmälningspliktig sjukdom i Sverige.
– Det betyder att vi har ett unikt material att arbeta med. Här är det också tillåtet att kontakta och intervjua patienter om man har ett etiskt tillstånd. I många andra länder får man inte göra det, säger Gert Olsson.

Skribent:  Ulla Ahlgren
Publicerad:  2011-04-04  
Skogssorken kan sprida den fruktade sjukdomen sorkfeber, som är en s.k. zoonos, dvs. en sjukdom som sprids från djur till människa. Foto: Gert Olsson, SLU


Kontakt

Gert Olsson,
090-786 85 14,
070-376 16 66,
institutionen för vilt, fisk och miljö

Sorkfeberprognoserna ingår i program Skog inom SLU:s miljöanalys.


Sidan uppdaterad: 2011-04-04.
 

SLU, Sveriges lantbruksuniversitet, har verksamhet över hela Sverige. Huvudorter är Alnarp, Skara, Umeå och Uppsala.
Tel: 018-67 10 00 • Fax: 018-67 20 00 • Org nr: 202100-2817 • webbredaktionen@slu.se