Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences
 
Sveriges lantbruksuniversitet
Swedish University of Agricultural Sciences

Creol-kor räddas genom avelsprogram

De kor som de spanska erövrarna förde med sig till Latinamerika på 1400-talet har anpassat sig till ett tropiskt klimat, men de är inavlade.

Reynakorna i Nicaragua behöver bättre skötsel och utfordring, och ett avelsprogram med fler kor och tjursperma från fler tjurar i olika creol-populationer i Centralamerika. Då skulle inaveln kunna brytas och mjölkproduktionen ökas, enligt Roldan Corrales vid SLU.

Reyna-boskapen är den enda kvarvarande nötkreatursrasen i Nicaragua med ursprung i det djurmaterial som kom till Latinamerika i samband med den spanska kolonisationen i slutet av 1400-talet. Deras mjölk har en ovanligt hög proteinhalt. Numera finns de endast i fem besättningar med totalt ca 300 kor.

Skribent:  Nora Adelsköld
Publicerad:  2011-09-05  
Reynakor är en kvarleva från den spanska erövringen av Latinamerika. Foto: Roldan Corrales


Läs mer


Kontakt

Jan.Philipsson@slu.se, 018- 67 12 01, 070-848 87 99

Sidan uppdaterad: 2011-09-05. Sidansvarig: nora.adelskold@slu.se
 

SLU, Sveriges lantbruksuniversitet, har verksamhet över hela Sverige. Huvudorter är Alnarp, Skara, Umeå och Uppsala.
Tel: 018-67 10 00 • Fax: 018-67 20 00 • Org nr: 202100-2817 • webbredaktionen@slu.se