Program för Nationella växtskyddskonferensen 2022

Senast ändrad: 02 november 2022

Här hittar du programmet för Nationella växtskyddskonferensen 2022. Fördragen med engelska titlar hålls på engelska.

Onsdag 9 november

  • 09.00 Registrering med fika. Posterupphängning
  • 10.00 Inledning
    Lennart Wikström, moderator
  • 10.05 Välkomna
    Anna Lundhagen, Vicerektor för samverkan och fortlöpande miljöanalys, SLU

Session 1: Lagstiftning och policy (Aulan)

  • 10.15 EU:s skogsstrategi – vad betyder den för Sverige?
    Gerben Janse, Skogsstyrelsen
  • 10.45 Gemensamma jordbrukspolitiken, EU-strategier och nationella handlingsplanen – vad är det som styr?
    Charlott Gissén, Jordbruksverket
  • 11.15 Odlingssystem med hållbart växtskydd – en utredning från SLU
    Ola Lundin, Hanna Friberg, SLU
  • 11.30 Skogen och skadorna – en dystopisk framtid
    Jonas Rönnberg, SLU Skogsskadecentrum
  • 11.45 Kraftsamling växthälsa
    Magnus Franzén, Jordbruksverket & Riccardo Bommarco, SLU
  • 12.00 Paneldiskussion ledd av moderatorn, slutsatser från föreläsningarna ovan
  • 12.25 Information
  • 12.30 Lunch och posterutställning

Tre parallella sessioner

Session 2. Skog - Aktuella utmaningar inom skogsskadeområdet (Sal L)

  • 14.00 Mitigating invasions by damaging forest pest species
    Andrew Liebhold, USDA, USA
  • 14.45 Varför ökar varma och torra somrar risken för granbarkborreskador?
    Martin Schroeder, SLU
  • 15.00 Fika
  • 15.30 How do current forest management adaptation strategies impact forest susceptibility by major natural disturbance agents in Sweden?
    Teresa López-Andújar Fustel, SLU
  • 15.45 Biological control of the bark beetle Ips typographus using the long legged-flies from Medetera genus
    Maria Sousa, SLU
  • 16.00 A drought driven decline of Scots pine with contribution of Diplodia tip blight on Gotland
    Laura Brodde, SLU
  • 16.15 Diversitet hos grankotterostsvampen, Thekopsora areolata
    Åke Olson, SLU
  • 16.30 Multiskadad ungskog av tall, en gigantisk utmaning för föryngring av skog i norra Sverige
    Jan Stenlid, SLU
  • 16.45 Fungal pathogens associated with native and exotic Pinus sp. in Southern Sweden
    Iryna Matsiakh, SLU

Session 3. Lantbruk - Aktuella utmaningar inom växtskydd och ogräs (Sal N)

  • 14.00 Climate change and the global burden of fungal plant pathogens
    Dan Bebber, University of Exeter, Storbritannien
  • 14.45 Systematiska kartor för identifiering av kunskapsläget om bekämpningsmetoder mot växtsjukdomar
    Anna Berlin, SLU
  • 15.00 Fika
  • 15.30 The rise of Common Bunt (Tilletia spp.) – Solutions to combat a re-emerging disease
    Fluturë Novakazi, SLU
  • 15.45 Ökande problem med virusinfektioner i höstgrödor
    Anders Kvarnheden, SLU
  • 16.00 Gräsogräs - ökande problem med hönshirs
    Theo Verwijst, SLU
  • 16.15 Resistensläget på ogräs i Sverige
    Iris Feuerhahn, Jordbruksverket
  • 16.30 Utvärdering av effekter av diflufenikankampanjen 2018 – 2020
    Gustaf Boström, SLU
  • 16.45 Integrerad bekämpning av klumprotsjuka - för hållbar rapsproduktion
    Ann-Charlotte Wallenhammar, Hushållningsällskapet 

Session 4. Trädgård - Aktuella utmaningar inom växtskydd och ogräs (Sal K)

  • 14.00-14.45 What does the future hold for plant protection in horticulture? 
    Rosemary Collier, University of Warwick, UK
  • 14.45 Drosophila melanogaster pheromone mediates deterrence of the invasive pest, Drosophila suzukii
    Charles A. Kwadha, SLU
  • 15.00 Fika
  • 15.30 Fruit and microbial cues in the management of the insect pest Drosophila suzukii
    Guillermo Rehermann, SLU
  • 15.45 New tools for insect management in fruit orchards.
    Peter Witzgall, SLU
  • 16.00 Analys av rotgallnematod i jord med ny DNA-metod
    Zahra Omer, Hushållningssällskapet
  • 16.15 Ecological intensification for biocontrol of aphids requires severing myrmecophily
    Teun Dekker, SLU
  • 16.30 Plantehakk som ugrasregulerende tiltak i grønnsaker.
    Mette G. Thomsen, NIBIO

17.00 Avslutning på dag 1

18.30 Konferensmiddag på Norrlands nation, Västra Ågatan 14, Uppsala

Torsdag 10 november

Två parallella sessioner

Session 5. Kemisk och integrerad bekämpning (Sal L)

  • 08.30 How to implement IPM?
    Neil Pavely, ADAS, UK
  • 09.15 Resultat från 35 års data från obehandlade varningsrutor
    Anders Arvidsson, Jordbruksverket
  • 9.30 Svenskt Växtskydd
    Carl-Henrik Ljung, Svenskt Växtskydd
  • 9.45 Pollinatörers exponering för växtskyddsmedel via pollen, nektar och luft i jordbrukslandskapet
    Mikaela Gönczi, SLU

Session 6. Skogsträds- och växtförädling (Sal N)

  • 08.30-09.15 Growing and protecting crops differently
    Christian Huyghe, INRAE, Frankrike
  • 09.15 Fältförsök med ändrat uttryck av resistens och sensitivitetsgener i potatis
    Erik Andreasson, SLU
  • 9.30 Ska vi satsa allt på ett kort i sortvalen eller ska vi sprida riskerna med en blandning?
    Joel Markgren, Lovang Lantbrukskonsult AB 
  • 9.45 Screening för resistens mot törskate hos tall
    Berit Samils, SLU och Torgny Persson, SkogForsk

10.00 Fika

Tre parallella sessioner

Session 5. Kemisk och integrerad bekämpning (Sal L)

  • 10.30 Mechanical Control in an Integrated Weed Management context
    Marleen Riemens, Wageningen University, NL
  • 11.00 Environmental and host genetics dependent fungicide efficacy
    Jiasui Zhan, SLU
  • 11.15 Vindavdrift av glyfosat från ogräsbekämpningståg – riskbedömning och faktisk påverkan på vegetation och järnvägsdiken
    Harald Cederlund, SLU
  • 11.30 Spray-induced gene silencing as a potential tool to control potato late blight disease
    Ramesh Vetukuri, SLU
  • 11.45 Fungicidresistens - aktuell situation och motåtgärder
    Gunilla Berg, Jordbruksverket

Session 7. Biologisk bekämpning (Sal N)

  • 10.30 Biological control: using what nature offers
    Georgina Elena, Wageningen University, NL
  • 11.15 Gott och blandat om biologisk bekämpning:
    - Insatser på EU-nivå för att förbättra tillgänglighet av NIS
    - Enkätundersökning om biologisk bekämpning i Sverige
    Johanna Jansson, Jordbruksverket och Maria Björkman, Naturvårdsverket
  • 11.30 Ogräsfröpredation - en okänd ekosystemtjänst med potential
    Mattias Jonsson, SLU
  • 11.45 Birds as biological control agents in apple orchards: effects of predatory arthropods and landscape structure
    Diana Rubene, SLU

Session 8. Beslutssystem, övervakning och digitalisering (Sal K)

  • 10.30 Digital disease platforms for early warning of wheat rust diseases and potato late blight
    Jens Grønbech Hansen Aarhus University, DK
  • 11.15 IPM Decisions – en plattform för bättre växtskyddsbeslut
    Björn Andersson, SLU
  • 11.30 Geodata för skogsskador
    Frida Carlstedt, Skogsstyrelsen
  • 11.45 Predicting the risk of high deoxynivalenol contamination in spring cereals using Machine Learning-based models
    Katarzyna Marzec-Schmidt, SLU

12.00 Lunch och posterutställning

Session 9. Hållbara produktionssystem – lösningar och möjligheter (Aulan)

  • 13.30 Sustainable production systems – solutions and opportunities in Agriculture
    Christine Watson, Scotland Rural College, UK
  • 13.50 Skogsplantor nu och i framtiden
    Oskar Skogström, Svenska Skogsplantor
  • 14.10 Växtskyddsproblem i trädgårdskulturer – möjligheter till lösningar
    Agneta Sundgren, LRF
  • 14.30 Deltagaraktivitet: hur arbetar vi tillsammans för att uppnå ett hållbart växtskydd?
    Lennart Wikström
  • 15.10 Fika och mingel
  • 16.00 Konferensen avslutas