borgeby-kalender-760px-webb.jpg
28
jun

29
jun
Borgeby

Möt SLU på Borgeby fältdagar 2017

borgeby-kalendarium-webb.jpg

Den 28–29 juni är det åter dags att träffas på Borgeby fältdagar. Sveriges lantbruksuniversitet är på plats med flera montrar. Vi visar intressanta forskningsresultat som du har nytta av i din praktiska vardag. Välkommen till oss.

Ekologisk produktion

SLU har en omfattande forskning om ekologisk produktion. I vår monter i Ekotältet presenterar vi många mycket intressanta rön. Kom och prata med oss om till exempel användning av rötrester och andra organiska gödselmedel i raps och stråsäd. Eller att använda olika sortblandningar i stråsäd för att minska angrepp av bladlöss. Och hur en rik svampflora i ekologisk stråsäd kan motverka angrepp av skadesvampar.

Bland annat presenteras projektet att samodla linser med spannmål. Läs mer om det här

Vi bjuder på bröd bakat på mjöl av kultursorter, till exempel Ölandsvete. Du hittar oss i monter E 88.

Hållbar potatisodling

Följ med till ett av våra återkommande fältförsök. I Borgeby har forskningsprogrammet SLU Mistra Biotech odlingar med potatis med motståndskraft mot algsvampen Phytophthora infestans. Genom växtförädling – genteknik och korsningar – har vi tagit fram potatiskloner med arvsanlag som skyddar plantorna från angrepp – potatis som inte behöver besprutas. Läs mer om fältvisningen här

Fältvisningen utgår från SLU:s monter S 30 i Stortältet den 28 juni klockan 14.00.

Säkra bladgrönsaker – från jord till bord

Bladgrönsaker är nyttiga men då de ofta äts råa är det extra viktig att de inte bär på smittor som kan orsaka magsjuka. Kom till monter N 4 i Hortotunneln och diskutera direkt med forskarna. Där kan du även se hur effektivt du tvättar dina händer. Blir de verkligen rena?

Växter påverkar markstrukturen

I monter S 30 visar vi både vanliga och lite ovanligare växter som SLU jobbar med. Växternas rötter både påverkas av och påverkar markstrukturen. Se på skillnader i rotutveckling mellan annuella och perenna grödor och testa dina artkunskaper i vår tävling.

Seminarier

Säkra bladgrönsaker – från jord till bord
Onsdag kl 15.00 och torsdag kl 13.00. Med SLU institutionen för biosystem och teknologi.

Ökande byråkrati belastar lantbruket
Onsdag och torsdag kl 14.00. SLU tillsammans med Växa Sverige och Hushållningssällskapet.

Öka din lönsamhet med vall i växtföljden
Onsdag och torsdag kl 15:00. Med Håkan Rosenqvist, Göran Bergqvist från SLU och Pernilla Tidåker, RISE. Arrangör: Jordbruksverket.

Tävling: Hur många växter känner du igen?

I vår monter S 30 har vi samlat en massa växter som SLU arbetar med. Hur många känner du igen? Kom och testa testa dina kunskaper.

Här finns vi

SLU finns i fler montrar på Borgeby. I Ekotältet finns SLU i monter E 88 och i Hortotunneln i monter N 4 och N 5 förutom i monter S 30 i Stortältet.

Studenter kommer att finnas på plats för att informera om SLU:s utbildningar. De finns i monter S 30.

Se här på kartan var SLU:s montrar finns – klicka här

Fakta
Tid: 2017-06-28 09:00 - 2017-06-29 17:00
Ort: Borgeby
Mer information:

Vi är många från SLU som står till din tjänst dessa hektiska dagar. Här är några personer som du kan kontakta för möten på Borgeby.

Om Markdata.se
Mats Söderström, 0511-672 44, mats.soderstrom@slu.se 
Bo Stenberg, 0511-672 76, bo.stenberg@slu.se

Om markpackning
Thomas Keller, 076-836 31 76  thomas.keller@slu.se 
Ararso Etana, 018-67 12 59, ararso.etana@slu.se

Ekologisk produktion
Maria Wivstad, 018-67 14 09, maria.wivstad@slu.se

Partnerskap Alnarp
Lisa Germundsson, 040-41 52 53, lisa.germundsson@slu.se

Tillväxt trädgård
Susanna Lundqvist, 040-41 51 75 susanna.lundqvist@slu.se

Säker sallad – Institutionen för biosystem och teknologi
Lars Mogren 040-41 53 76, lars.mogren@slu.se 

Hållbar potatisodling
Lisa Beste, 018-67 21 96, lisa.beste@slu.se

 


Relaterade sidor:

Kontaktinformation
Sidansvarig: marten.granert@slu.se