Protein till utesuggor

I ett nystartat projekt i Danmark kommer man att undersöka om det går att minska på proteintilldelningen till suggor under vinterhalvåret. Hypotesen är, att suggor utomhus har ett större energibehov jämfört med suggor som går i stallar och att det därför går att minska på proteinet ute. Proteinfoder är en dyr, ineffektiv energikälla och skulle därför delvis kunna ersättas med annat foder.
Projektet kommer även att undersöka vad tillgång till ensilage har för betydelse för suggornas foderförsörjning. Försöken har just startat och de första resultat från försöken väntas under 2022.
Överutfodring med protein är både dålig för lönsamheten och miljön och det finns ett behov av att utveckla normerna för utfodring av utegrisar.
Projektet går under namnet ”Winter Feeding of Organic Sows”, WI-FI och projektledare är Peter K. Theil.