Sveriges lantbruksuniversitet

Agricultural entomology


Antal sökresultat: 33
Guillermo Aguilera Nuñez
Guillermo Aguilera Nuñez
Doktorand vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672526
E-post: guillermo.aguilera.nunez@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Riccardo Bommarco
Riccardo Bommarco
Professor vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672423
E-post: riccardo.bommarco@slu.se

Arbetsbeskrivning: Ekosystemtjänster i jordbrukslandskapet, främst pollinering av grödor och biologisk kontrol av skadegörare. Pollination och pollinatörers artdiversitet och antal i jordbrukslandskapet. Populationsdynamik hos skadegörande insekter och deras naturliga fiender. Forskning om faktorer som reglerar antal och tillväxt av pollinatörer och skadegörare och deras naturliga fiender, och hur landskapets utformning påverkar dessa faktorer.

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Juliana Dániel Ferreira
Juliana Dániel Ferreira
Doktorand vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672372
E-post: juliana.daniel.f@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Eirini Lamprini Daouti
Eirini Lamprini Daouti
Doktorand vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672049
E-post: eirini.daouti@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Ahmed Ez
Ahmed Ez
Forskningsassistent vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi
E-post: ahmed.ez@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Katja Fedrowitz
Katja Fedrowitz
Koordinator vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672196
E-post: katja.fedrowitz@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Benjamin Feit
Benjamin Feit
Postdoktor vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672526
E-post: benjamin.feit@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Eva Forsgren
Eva Forsgren
Universitetslektor vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672083
E-post: eva.forsgren@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Yoan Fourcade
Yoan Fourcade
Postdoktor vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672434
E-post: yoan.fourcade@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Carol Högfeldt
Carol Högfeldt
Forskningsingenjör vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672626, 070-6296269
E-post: carol.hogfeldt@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Mattias Jonsson
Mattias Jonsson
Forskare FLK vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672450
E-post: mattias.jonsson@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Jonas Josefsson
Jonas Josefsson
Postdoktor vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672372
E-post: jonas.josefsson@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Miriam Frida Karlsson
Miriam Frida Karlsson
Forskare vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 040-415379
E-post: miriam.karlsson@slu.se

Postadress:
Växtskyddsbiologi, Box 102

23053 Alnarp
Besöksadress: Sundsvägen 16 , Uppsala



Sandra Lindström
Sandra Lindström
Extern resurs vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi
E-post: sandra.lindstrom@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16



Barbara Locke Grandér
Barbara Locke Grandér
Forskare vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672339
E-post: barbara.locke@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Anna Lundhagen
Anna Lundhagen
Forskare FLK vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672370
E-post: anna.lundhagen@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Ola Lundin
Ola Lundin
Postdoktor vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-673402
E-post: ola.lundin@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Gerard Malsher
Gerard Malsher
Forskningsingenjör vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672435
E-post: gerard.malsher@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Kirsten Miller
Kirsten Miller
Postdoktor vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672453
E-post: kirsten.miller@slu.se

Postadress:
Inst för ekologi, Box 7044

756 51 UPPSALA
Besöksadress: Ulls Väg 16 , Uppsala



John Bosco Muhumuza
John Bosco Muhumuza
Extern resurs vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi
E-post: john.bosco.muhumuza@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Anna Nilsson
Anna Nilsson
Postdoktor vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi
E-post: anna.nilsson@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Velemir Ninkovic
Velemir Ninkovic
Universitetslektor vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672541
E-post: velemir.ninkovic@slu.se

Postadress:
Inst för växtproduktionsekologi, Box 7043

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Norbertas Noreika
Norbertas Noreika
Extern resurs vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi
E-post: norbertas.noreika@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Melissa Oddie
Melissa Oddie
Extern resurs vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi
E-post: melissa.oddie@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Piero Onorati
Piero Onorati
Forskningsassistent vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi
E-post: piero.onorati@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Chloë Raderschall
Chloë Raderschall
Doktorand vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672426
E-post: chloe.raderschall@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Merlin Rensing
Merlin Rensing
Doktorand vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi
E-post: merlin.rensing@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Joachim Rodrigues De Miranda
Joachim Rodrigues De Miranda
Forskare FLK vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672437
E-post: joachim.de.miranda@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Emilia Semberg
Emilia Semberg
Biomedicinsk analytiker tjl vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672427
E-post: emilia.semberg@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Jörg Stephan
Jörg Stephan
Postdoktor vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi
E-post: jorg.stephan@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Karin Ullman
Karin Ullman
Biomedicinsk analytiker vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672697, 070-9447697
E-post: karin.ullman@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Sasha Vasconcelos
Sasha Vasconcelos
Extern resurs vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi
E-post: sasha.vasconcelos@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala



Erik Öckinger
Erik Öckinger
Forskare vid Institutionen för ekologi; Enheten för lantbruksentomologi

Telefon: 018-672303
E-post: erik.ockinger@slu.se

Postadress:
Inst för Ekologi, Box 7044

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 16 , Uppsala