Sveriges lantbruksuniversitet

Personal på avdelningen för växtnäringslära


Antal sökresultat: 14
Marie-Cecile Affholder
Marie-Cecile Affholder
Postdoktor vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära
E-post: marie-cecile.affholder@slu.se


Gunnar Börjesson
Gunnar Börjesson
Forskare FLK vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: +4618672753
E-post: gunnar.borjesson@slu.se

Arbetsbeskrivning: Long-term field experiments with plant nutrition. Assessment and monitoring of soil microbiology. Sewage sludge on agricultural soils. Methane oxidation.

Postadress:
Inst för mark och miljö, växtnäring, Box 7014

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Yariv Cohen
Yariv Cohen
Forskare vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: 018-671237
E-post: yariv.cohen@slu.se

Postadress:
Inst för mark och miljö, växtnäring, Box 7014

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Gizachew Tarekegn Getahun
Gizachew Tarekegn Getahun
Doktorand vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: +46671194, +46725384883
E-post: gizachew.tarekegn.getahun@slu.se


Lukas Hallberg
Lukas Hallberg
Forskningsassistent vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära
E-post: lukas.hallberg@slu.se


Karin Hamnér
Karin Hamnér
Forskare vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: +4618671236
E-post: karin.hamner@slu.se

Arbetsbeskrivning: PhD-project: Micronutrients in Swedish cereals - Impact on yield and soil-crop interactions. Study micronutrient deficiencies in cereals, impact on yield and grain quality and how micronutrient content is influenced by soil factors and cultivation measurements.

Postadress:
Inst för mark och miljö, växtnäring, Box 7014

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Gerd Johansson
Gerd Johansson
Universitetsadjunkt vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: +4618671228
E-post: gerd.johansson@slu.se

Arbetsbeskrivning: Studierektor för grundutbildningen vid institutionen för mark och miljö. Programstudierektor för agronomprogrammet - mark/växt. Undervisar i växtnäringslära.

Postadress:
Inst för mark och miljö, växtnäring, Box 7014

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Holger Kirchmann
Holger Kirchmann
Professor vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: +4618672292, +46703739276
E-post: holger.kirchmann@slu.se

Postadress:
Inst för mark och miljö, växtnäring, Box 7014

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Håkan Marstorp
Håkan Marstorp
Forskare FLK vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: +4618672556, +46706496076
E-post: hakan.marstorp@slu.se

Postadress:
Inst för mark och miljö, växtnäring, Box 7014

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Athanasios Pantelopoulos
Athanasios Pantelopoulos
Postdoktor vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: +4618672093, +46722152716
E-post: athanasios.pantelopoulos@slu.se


Katrin Rychel
Katrin Rychel
Doktorand vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: +4618672301, +46725384763
E-post: katrin.rychel@slu.se

Postadress:
Inst för mark och miljö, gemensamt, Box 7014

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Kristina Röing De Nowina
Kristina Röing De Nowina
Forskare vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: 018-671245
E-post: kristina.roing.de.nowina@slu.se

Postadress:
Inst för mark och miljö, växtnäring, Box 7014

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Frank Schmieder
Frank Schmieder
Doktorand, Forskningsassistent, Forskningsassistent tjl vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: +4618672355
E-post: frank.schmieder@slu.se

Postadress:
Inst för mark och miljö, biogeofysik och vattenvård, Box 7014

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Muhammad Shahbaz
Muhammad Shahbaz
Postdoktor vid Institutionen för mark och miljö; Mark och miljö, Växtnäringslära

Telefon: +4618672094, +46722303489
E-post: muhammad.shahbaz@slu.se


Loading…