Talare Mjölkveckan 2026
Moderator: Kristina Yngwe

Kristina Yngwe leder Kunskapsnav Animalieproduktion, där fokus ligger på att stärka svensk animalieproduktion genom kunskap och samverkan. Med en bakgrund inom bland annat rådgivning, näringspolitik och riksdagsarbete har hon lång erfarenhet av frågor som rör lantbruk, forskning och företagande.
Mattias Norrby

Mattias Norrby är forskningschef på Stiftelsen Lantbruksforskning. Han har sin grundutbildning och forskarutbildning från SLU och har också jobbat på Formas tidigare.
Carl-Johan Lindén
Presentation kommer
Åse Arnbratt

Åsa är utbildad lantmästare och har en bakgrund inom mjölkproduktion, både genom arbete på gård och som produktionsrådgivare. De senaste 18 åren har hon arbetat inom Arla, där hon idag är chef för gårdsnära hållbarhetsfrågor.
I sitt anförande kommer Åsa att berätta om den gröna uppväxlingen inom svensk mjölkproduktion och de satsningar som krävs för att stärka både självförsörjningsgraden och den nationella beredskapen. Hon kommer även att lyfta den ökande mjölkproduktionen samt Arlas omfattande investeringar i Götene och på andra mejerier runt om i landet.
Göran Niléhn

Göran Niléhn är Inköpsdirektör på Scan Sverige och har en lång bakgrund och erfarenhet inom svenskt jordbruk, både inom mjölk och köttproduktionen. De senaste åren har han särskilt intresserat sig för tillväxt och hur vi kan öka den svenska köttproduktionen på ett långsiktigt hållbart sätt.
Under mjölkveckan ger han sin syn på de goda framtidsutsikterna för svenskt kött och berättar mer om hur Scan Sverige investerar och satsar för ökad produktion i hela landet.
Anna Ekman-Nilsson

Anna Ekman Nilsson är Farm quality and sustainability manager på Skånemejerier AB och ansvarar för lantbruksrelaterade kvalitets- och hållbarhetsfrågor. Hon har tidigare lång erfarenhet från forskning inom området hållbar livsmedelsproduktion och bioekonomi vid bl.a. RISE.
Vilka mejeriprodukter kommer konsumenterna att efterfråga i framtiden och vad betyder det för svensk mjölkproduktion? I sin föreläsning ger Anna en omvärldsspaning kring trender på mejerimarknaden och hur de påverkar vad vi gör av mjölken, vilka kvaliteter som värdesätts och vad det kan innebära för lantbruket framöver.
Rishad Ahmmad

Rishad Ahmmad är forskare och specialist inom belysning för lantbruksbyggnader, med särskilt fokus på djurmiljöer och energieffektiva belysningssystem. Hans arbete kombinerar djurvälfärd, visuell miljö och hållbar gårdsdrift för att skapa bättre förutsättningar för både djur och människor i lantbruket.
Föreläsningen handlar om ombyggnad och modernisering av dagsljus- och elbelysningssystem i djurstallar. Deltagarna får praktiska insikter i hur belysningsutformning kan påverka djurvälfärd, arbetsmiljö, energianvändning och den övergripande funktionen i kostallar.
Maria Vilain Rørvang

Maria Vilain Rørvang är docent och senior lektor vid Sveriges lantbruksuniversitet, SLU och hennes forskning handlar om hur lantbruksdjur uppfattar, lär sig om och samspelar med sin omgivning. Forskningen syftar att ge kunskap som kan skapa säkrare, mindre stressande och mer djuranpassade miljöer.
Maria har nyligen lett en omfattande vetenskaplig översiktsstudie över nötkreaturens sinnesvärld, som sammanfattar vad vi vet om hur nötkreatur ser, hör, luktar, smakar och upplever beröring. Studien ger oss nya möjligheter att förstå världen ur kons perspektiv, och under föredraget får publiken upptäcka hur till synes obetydliga detaljer i omgivningen kan påverka nötkreaturens beteende, välfärd och samspel med människor.
Catarina Svensson

Catarina Svensson är professor i hälsovård för nötkreatur vid SLU i Uppsala. Huvudspåret i hennes forskning handlar numer om rådgivningsmetodik – hur bör veterinärer arbeta för att deras rådgivning ska bidra till än större nytta på gård. Catarina har forskat kring kalvars hälsa och välfärd sedan 90-talet och ämnesområdet ligger fortsatt henne särskilt varmt om hjärtat.
Catarina kommer prata om Kalvamma – en väg till ökat välbefinnande för kalvarna och människorna på gården? Många mjölkgårdar som tidigare haft kalvammor har avvecklat dem. Vi har intervjuat mjölkproducenter och medarbetare på gårdar som istället valt att behålla och vidareutveckla systemet. I föredraget presenterar jag deras erfarenheter av vad som är viktigt för att lyckas med kalvuppfödningen i kalvammesystem, vilka utmaningar som behöver hanteras och hur framtidens teknik kan stödja både djurvälfärd och arbetsmiljö på gården.
Lars Erik Ruud

Lars Erik Ruud har sedan 1996 arbetat med byggnadsplanering, försäljning, rådgivning och projekt inom lantbruksbyggnader och djurvälfärd, huvudsakligen med ladugårdar för mjölkproduktion. Sedan 2011 är han försteamanuesis (lektor) vid Universitetet i Innlandet, Institutionen för jordbruksvetenskap. Han var projektledare för projektet Innlandsfjøs (2021–2025), vars mål var att utveckla en metodik för att möjliggöra en lönsam omställning till lösdrift, även för mindre besättningar.
På Mjölkveckans konferensdag kommer Lars Erik presentera erfarenheter och arbetssätt från Innlandsfjøs-projektet. Kortfattat handlar lönsam nybyggnation om att tänka långsiktigt men agera mer kortsiktigt. Genom att steg för steg bygga vidare mot det långsiktiga målet finns en stor potential att öka lönsamheten och samtidigt minska den ekonomiska risken - något som är relevant oavsett storlek på besättning.
Lisa Ekman

Lisa är veterinär i grunden, men arbetar sedan 2020 med tvärvetenskaplig forskning om hållbar mjölkproduktion. Hon har idag en delad anställning mellan Växa och Örebro universitet. Lisas främsta fokus är fortfarande djurhälsa och välfärd men idag jobbar hon mer med ett helhetsperspektiv, där hon tittar på förutsättningar och behov för svenska mjölkgårdar – och särskilt brinner för att mindre mjölkgårdar ska hitta hållbara lösningar för att utvecklas.
Lisa kommer att berätta om ett nytt projekt med syftet att underlätta för mindre mjölkgårdar att ställa om från uppbundet till lösdrift. Hon kommer prata om de utmaningar som finns för att bygga om, och vilka lösningar som skulle kunna bli framgångsrika, tillsammans med verkliga erfarenheter från lantbrukare som står inför beslutet att bygga nytt eller bygga om (eller låta bli).
Sara Lundberg

Sara Lundberg är byggteknikagronom och verksamhetschef för bygg, växtodling och miljörådgivningen på Växa. Hon har lång erfarenhet av att planera och utveckla djurstallar, både i Sverige och internationellt, och har även en praktisk bakgrund från gård.
På Mjölkveckan kommer Sara att berätta om Stallförsök och ett genomfört pilotförsök där elanvändningen hos olika fabrikat av mjölkningsrobotar har jämförts. Hon presenterar upplägg av Stallförsök, resultat från pilotstudien och vad som är viktigt att ta med sig inför installation av mjölkningsrobot för mjölkföretagens energianvändning och kostnader.
Ulrika Åkesson

Ulrika Åkesson är hållbarhetsexpert på LRF Mjölk och arbetar med miljö- och klimatfrågor som påverkar mjölkföretagens möjligheter att utvecklas hållbart, investera och stärka sin konkurrenskraft. Framtidens forskning behöver vara relevant för lantbrukaren, från stallet och vallen hela vägen till mjölktanken.
Håkan Jönsson

Håkan Jönsson är etnolog, mat- och måltidsforskare och sedan 2021 gästprofessor på SLU Alnarp. Han skrev sin doktorsavhandling om mjölkens kulturella betydelse i Sverige.
Vid middagen den 2/12 får du ta del av Håkans nedslag i mjölkens rika men egentligen ganska korta historia. Förbered er på en djupdykning i arkiven med mjölkpropaganda, mjölkbarer, mjölkstrejker och andra (nästan) bortglömda inslag i den svenska mjölkhistorien.
Juana Chagas

I webbinariet Virtuella stängsel och mjölkkor – går det att kombinera? den 30/11 delar Juana Chagas kunskap och erfarenheter både från Röbäcksdalen och i vanliga mjölkbesättningar.
Juana Chagas är forskare vid Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) i Umeå, vid institutionen för tillämpad husdjursvetenskap och välfärd, där hon arbetar med betessystem, grovfoderutnyttjande och djurvälfärd i norra Sverige. Hon är biträdande koordinator för SustAinimal Grazing Living Lab, Norra noden, ett nätverk av gårdar i Västerbotten och Norrbotten som bygger på samskapande av tillämpade projekt för att förbättra hållbarheten i livsmedelsproduktionen i norra Sverige. Hennes nuvarande forskning handlar om virtuella stängsel för nötkreatur och kombinerar kontrollerade försök vid Röbäcksdalen med studier ute på gårdarna.
Virtuella stängsel går snabbt från nyhet till ett verkligt verktyg i betesdriften, men mjölkkor ställer särskilda krav både på tekniken och på de människor som använder den. Med utgångspunkt i forskning som genomförts i norra Sverige presenterar Juana vad studierna hittills visar om hur korna lär sig och reagerar på virtuella stängsel, vad det innebär för djurvälfärden och vad det svenska regelverket tillåter i dag. Åhörarna får en realistisk bild av var tekniken passar in i en mjölkproducerande besättning i dag, och vilka frågor som fortfarande är öppna.
Stefan Malmström

Stefan Malmström är affärschef på Landshypotek Bank. Efter avslutad agronomutbildning inledde Stefan sin aktiva bana som ekonomirådgivare på Hushållningssällskapet. Därefter har bank och finans varit Stefans hemvist med ett extra fokus på finansiering av jord- och skogsbruksföretaget.
Stefan kommer göra en djupdykning på kvällsseminariet om finansiering den 1/12 i företagets/företagarens roll och agerande före, under och efter en investeringsfas i Mjölkföretaget. Vad kan du och företaget förbereda innan, agerande under investeringen och sedan därefter ur ett finansiellt perspektiv? Vilka risker måste du beakta och hur kan dessa mötas under de tre faserna?
Jouni Pitkäranta

Jouni är en passionerad kostallsarkitekt med mer än 35 års erfarenhet av att planera kostall. Han är grundare av 4dBarn, en firma som har specialiserat sig särskilt till robotstallar och deras arbetseffektivitet. 4dBarn har planerat robotsallar globalt, från Japan till USA.
Hur kan stallutformning bidra till effektivare arbete, bättre djurhälsa och ökad lönsamhet? I webbinariet Arbetseffektivitet i robotstall den 3/12 delar Jouni Pitkäranta från 4dBarn internationella erfarenheter och data från ett stort antal robotgårdar och visar bland annat vilka lösningar som kännetecknar de mest effektiva mjölkföretagen.
Vi kommer under studieresan den 1 december att besöka två mjölkgårdar:

Ivar och Kerstin som har 300 årskor och ungdjur till rekrytering på gården i Stehag. Två tredjedelar av korna är SRB och en tredjedel är Holstein. Korna mjölkas i fem DeLeval robotar. På studiebesöket kommer vi fokusera på gårdens investering i en biogasanläggning, som togs i bruk våren 2024.
Nils Arne från Önneköp som tog över gården 1999 och då hade 40 årskor. Sedan dess har han byggt till successivt och studiebesöket kommer fokusera på hans nybygge som stod klart hösten 2025 och har plats för 200 årskor. Holsteinkorna mjölkas i tre DeLaval robotar.
