Djurägares hantering av produkter som innehåller läkemedelsrester
Arbetet genomförs som en enkätstudie till svenska djurägare (ffa ägg- och mjölkproducenter) för att kartlägga hur de hanterar produkter från läkemedelsbehandlade djur. Dessutom tillfrågas veterinärer som arbetar med dessa djurslag om vilka råd de ger djurägarna kring denna hantering.
Bakgrund
När livsmedelsproducerande djur behandlas med läkemedel får produkter som ägg och mjölk inte levereras. Det kan bli stora mängder som ska destrueras och det är inte känt hur djurägarna hanterar denna utmaning. Praktiskt användbara riktlinjer saknas och för att ta fram sådana behöver vi veta vad djurägarna gör idag och vad de behöver.
Syfte
Det föreslagna examensarbetet genomförs som en enkätstudie till svenska djurägare (ffa ägg- och mjölkproducenter) för att kartlägga hur de hanterar produkter från läkemedelsbehandlade djur. Dessutom tillfrågas veterinärer som arbetar med dessa djurslag om vilka råd de ger djurägarna kring denna hantering.
Projektbeskrivning
Om tid finns kan enkätstudien kompletteras med gruppintervjuer med frivilliga enkätdeltagare.
Specifikationer
Examensarbetet är passande för en veterinärstudent. Det kan fördelas på två studenter, en per djurslag.
Kontakt
-
PersonSusanna Sternberg Lewerin, ProfessorHBIO, Bakteriologi, virologi, livsmedelssäkerhet och veterinärmedicinsk folkhälsa