Om Data Curation Unit

Senast ändrad: 10 oktober 2018
DCU 2018.jpg

Sekretariatet för arkivering och publicering av forskningsdata, Data Curation Unit (DCU), ansvarar bl. a. för verksamhetsprocessen för arkivering och publicering av forskningsdata vid SLU.

Personal vid DCU

Hanna Lindroos, koordinator för DCU, SLU-biblioteket
hanna.lindroos@slu.se
018-672838

Renata Arovelius, chefsarkivarie, Enheten för juridik och dokumentation
renata.arovelius@slu.se 
018-671283

Mikaela Asplund, verksamhetsutvecklare Miljödatastöd, SLU-biblioteket
mikaela.asplund@slu.se 
090-7868321

Kerstin Belin, bibliotekarie, SLU-biblioteket
kerstin.belin@slu.se
040-415046

Olof Frank, bibliotekarie, SLU-biblioteket. Föräldraledig
olof.frank@slu.se 
018-671375

Tomas Lundén, bibliotekarie, SLU-biblioteket
tomas.lunden@slu.se 
0511-670 41

Karl Pettersson, arkivarie, Enheten för juridik och dokumentation
karl.pettersson@slu.se
018-671302

Ida Taberman, verksamhetsutvecklare Miljödatastöd, SLU-biblioteket. Föräldraledig
ida.taberman@slu.se
090-786 82 16, 070-587 61 65

Ylva Toljander, bibliotekarie, SLU-biblioteket
ylva.toljander@slu.se
072-227 09 48


Kontaktinformation

Kontakta Data Curation Unit (DCU)

dcu@slu.se

Sidansvarig: bib-webbredaktionen@slu.se