Om Data Curation Unit

Senast ändrad: 13 februari 2019
DCU 2018.jpg

Sekretariatet för arkivering och publicering av forskningsdata, Data Curation Unit (DCU), ansvarar bl. a. för verksamhetsprocessen för arkivering och publicering av forskningsdata vid SLU.

Kontakta gärna DCU via funktionsadressen dcu@slu.se

Personal vid DCU

Hanna Lindroos, koordinator för DCU, SLU-biblioteket
hanna.lindroos@slu.se
018-672838

Mikaela Asplund, verksamhetsutvecklare Miljödatastöd, SLU-biblioteket
mikaela.asplund@slu.se 
090-7868321

Kerstin Belin, bibliotekarie, SLU-biblioteket
kerstin.belin@slu.se
040-415046

Olof Frank, bibliotekarie, SLU-biblioteket
olof.frank@slu.se 
018-671375

Karl Pettersson, arkivarie, Enheten för juridik och dokumentation
karl.pettersson@slu.se
018-671302

Ida Taberman, verksamhetsutvecklare Miljödatastöd, SLU-biblioteket. Föräldraledig
ida.taberman@slu.se
090-786 82 16, 070-587 61 65

Ylva Toljander, bibliotekarie, SLU-biblioteket
ylva.toljander@slu.se
072-227 09 48


Kontaktinformation

Data Curation Unit (DCU)
Sekretariatet för arkivering och publicering av forskningsdata
e-post: dcu@slu.se

Sidansvarig: bib-webbredaktionen@slu.se