Djurens anatomi och fysiologi
Kursvärdering
Kursvärderingen är avslutad
Efter att kursvärderingen stängt har kursansvarig och studentrepresentanten upp till en månad på sig att skriva kommentarer. De publiceras automatiskt i sammanställningen.
Andra kursvärderingar för DO0107
Kursplan
DO0107 Djurens anatomi och fysiologi, 15,0 Hp
Anatomy and physiology of animalsKursplan fastställd
2018-05-21Ämnen
DjuromvårdnadUtbildningens nivå
GrundnivåModuler
Benämning | Hp | Kod |
---|---|---|
Biokemi, cellbiologi | 3,00 | 1002 |
Rörelseapparaten | 3,00 | 1003 |
Obligatoriska moment | 1,00 | 1004 |
Sluttentamen | 8,00 | 1005 |
Fördjupning
Grundnivå, har endast gymnasiala förkunskapskrav (G1N)Betygsskala
Språk
SvenskaFörkunskapskrav
Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2cNaturkunskap 2 (kan ersättas av Bi 1 och Ke 1)
Mål
Syftet med kursen är att ge grundläggande kunskaper i biokemi, cellbiologi, anatomi och fysiologi, vilka är nödvändiga för att förstå hur det friska djuret fungerar.Efter avslutad kurs skall studenten kunna:
- redogöra översiktligt för cellens funktion samt beskriva grundläggande biokemiska mekanismer
- använda vedertagen medicinsk terminologi
- beskriva anatomisk byggnad hos häst, hund och katt.
- redogöra för rörelseapparatens funktionella anatomi
- redogöra för de olika organsystemens fysiologi
- tillämpa och integrera kunskaper om kroppens organ och reglersystem samt beskriva hur dessa samspelar under olika betingelser.
Innehåll
Undervisningen sker i form av föreläsningar, gruppövningar och demonstrationer samt obligatoriska dissektionsövningar. I kursen ingår hantering av levande och döda djur.Kursen behandlar biokemi, cellbiologi, organens anatomi och fysiologi. Organsystemen omfattar skelett, muskulatur, hud, nervsystem, endokrina organ, andningsorgan, cirkulationsorgan, fodersmältningsorgan, urin- och genitalorgan. Vidare ingår regleringsmekanismer, funktionell anatomi och integrativ fysiologi.
Examinationsformer och fordringar för godkänd kurs
Godkänd skriftlig tentamen samt godkänt deltagande i obligatoriska moment.- Om studenten inte blivit godkänd på ett prov har examinatorn rätt att ge en kompletteringsuppgift – om det finns skäl för det och om det är möjligt.
- Om studenten har ett beslut från SLU om särskilt pedagogiskt stöd på grund av funktionsnedsättning, har examinatorn rätt att ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra provet på ett alternativt sätt.
- Om denna kursplan ändras, eller om kursen läggs ner, ska SLU besluta om övergångsregler för examination av studenter som antagits enligt denna kursplan och ännu inte blivit godkända.
- För examination av självständigt arbete (examensarbete) gäller dessutom att examinatorn kan tillåta studenten att göra kompletteringar efter inlämningsdatum. Mer information finns i utbildningens regelsamling.
Övriga upplysningar
- Rätten att delta i undervisning och/eller handledning gäller endast det kurstillfälle som studenten blivit antagen till och registrerad på.
- Om det finns särskilda skäl, har studenten rätt att delta i moment som kräver obligatorisk närvaro vid ett senare kurstillfälle. Mer information finns i utbildningens regelsamling.