Etologi och antrozoologi 1
Kursvärdering
Kursvärderingen är ännu inte aktiverad
Kursvärderingen är öppen mellan 2021-03-16 och 2021-04-06Andra kursvärderingar för HV0135
Kursplan
HV0135 Etologi och antrozoologi 1, 7,5 Hp
Ethology and Anthrozoology 1Kursplan fastställd
2016-11-08Ämnen
Biologi HusdjursvetenskapUtbildningens nivå
GrundnivåFördjupning
Grundnivå, har mindre än 60 hp kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav (G1F)Betygsskala
Språk
SvenskaFörkunskapskrav
Kunskaper motsvarande:- 45 hp husdjursvetenskap, varav 5 hp etologi
eller
- 45 hp biologi, varav 15 hp zoologi och 5 hp etologi
Mål
Syftet med kursen är att studenterna ska få grundläggande kunskaper inom etologi och antrozoologi som vetenskapliga ämnen och vilka tillämpningar dessa ämnen har i samhället.Efter avslutad kurs skall studenten kunna:
- förklara hur olika situationer, där människor och djur interagerar, har uppstått och granska dessa kritiskt,
- redogöra för hur människor påverkar djur genom hantering och andra interaktioner och hur människors påverkan på djur och vice versa kan bli mer hållbar,
- redogöra för djurs inlärning och hur den påverkas i verkliga situationer,
- diskutera och kritiskt granska människors attityder till djur och vilka konsekvenser dessa kan få för både djur och människor,
- med stöd i vetenskapliga artiklar utreda verklighetsanknutna fall inom etologi och antrozoologi, samt både skriftligt och muntligt presentera dessa.
Innehåll
Kursen ger en översikt över de fysiologiska och sociala effekterna av människors och djurs interaktioner. Kursen innehåller basgruppsmöten enligt PBL (Problembaserat Lärande) där studenterna diskuterar och redogör för människors attityder till djur, människor och djurs sociala förmåga och hur vi människor kommunicerar om djur. Arbete sker med verkliga fall valda av studenterna Kursen innehåller föreläsningar och övningar som behandlar hur djur påverkas av hantering, hur djur lär sig och hur människor kan påverka djurs inlärning. Kursen behandlar olika djurslag såsom djur i djurpark, försöksdjur, lantbrukets djur, pälsdjur, sport- och sällskapsdjur. Studenterna utreder två verklighetsanknutna fall inom etologi och antrozoologi i projektarbetesform med fokus på orsaker och bakgrund.Obligatoriska moment förekommer inom t.ex. övningar, seminarium, projektarbeten och basgruppsmöten.
I kursen tränas följande generella kompetenser: skriftlig och muntlig kommunikation, analys, problemlösning, etiskt och kritiskt förhållningssätt.
Examinationsformer och fordringar för godkänd kurs
Godkänd skriftlig och muntlig redovisning av projektarbete samt godkänt deltagande vid obligatoriska moment.- Om studenten inte blivit godkänd på ett prov har examinatorn rätt att ge en kompletteringsuppgift – om det finns skäl för det och om det är möjligt.
- Om studenten har ett beslut från SLU om särskilt pedagogiskt stöd på grund av funktionsnedsättning, har examinatorn rätt att ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra provet på ett alternativt sätt.
- Om denna kursplan ändras, eller om kursen läggs ner, ska SLU besluta om övergångsregler för examination av studenter som antagits enligt denna kursplan och ännu inte blivit godkända.
- För examination av självständigt arbete (examensarbete) gäller dessutom att examinatorn kan tillåta studenten att göra kompletteringar efter inlämningsdatum. Mer information finns i utbildningens regelsamling.
Övriga upplysningar
- Rätten att delta i undervisning och/eller handledning gäller endast det kurstillfälle som studenten blivit antagen till och registrerad på.
- Om det finns särskilda skäl, har studenten rätt att delta i moment som kräver obligatorisk närvaro vid ett senare kurstillfälle. Mer information finns i utbildningens regelsamling.