Vattenresursteknik
Kursvärdering
Kursvärderingen är avslutad
Efter att kursvärderingen stängt har kursansvarig och studentrepresentanten upp till en månad på sig att skriva kommentarer. De publiceras automatiskt i sammanställningen.
Andra kursvärderingar för MV0190
Kursplan
MV0190 Vattenresursteknik, 5,0 Hp
Water Resource EngineeringKursplan fastställd
2015-01-21Ämnen
Markvetenskap TeknikUtbildningens nivå
Avancerad nivåModuler
Benämning | Hp | Kod |
---|---|---|
Markvetenskap | 5,00 | 1002 |
Fördjupning
Avancerad nivå, har endast kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav (A1N)Betygsskala
Språk
SvenskaFörkunskapskrav
Kunskaper motsvarande 120 hp, varav 70 hp inom teknik/teknologi eller markvetenskap, inkluderande 5hp Fluidmekanik, 15 hp Meteorologi, hydrologi och miljömätteknik, samt 15 hp Markvetenskap. Kunskaper motsvarande svenska B och engelska B.Mål
Kursens mål är att ge kunskaper om hur en vattenbyggnadsanläggning dimensioneras utifrån hydrologiska och platsgivna förutsättningar.Efter genomgången kurs skall studenten för momenten under rubriken Innehåll kunna:
– beskriva de viktigaste processerna som styr vatten- och sedimenttransporter
– dimensionera åtgärder för erosionsskydd
– beskriva och dimensionera åtgärder för markvattnets reglering och dess effekter på hydrologi
– förklara olika begränsande faktorers betydelse för val av teknik för vattenresursanvändning
– förutse vattenanvändningens påverkan på produktion, säkerhet och miljö
– ange behovet av datainsamling för att på ett lämpligt sätt kunna dimensionera en vattenanläggning
Innehåll
Alla momenten kommer att behandla tillämpningar av geoteknisk, markvetenskaplig och hydraulisk kunskap för dimensionering av olika vattenanläggningar med hänsyn till försörjningskapacitet, stabilitet, säkerhet, underhåll, ekonomi och miljö. I föreläsningar, övningar och studiebesök behandlas:– vattenerosion; processer, inverkan på odlingslandskapet och infrastrukturen, samt metoder för beräkning och åtgärder för att motverka erosion,
– bevattning och växternas vattenbehov, vatteneffektivitet, bevattningsmetoder och projektering,
– markavvattning: grunder, metoder och projektering, markvattenreglering och miljöeffekter,
– vattenmagasinering och avledning,
– invallning och dämning: projektering och skötsel.
Övningar och inlämningsuppgifter är obligatoriska.
Examinationsformer och fordringar för godkänd kurs
Godkänd skriftlig tentamen, godkända inlämningsuppgifter, samt deltagande i obligatoriska moment- Om studenten inte blivit godkänd på ett prov har examinatorn rätt att ge en kompletteringsuppgift – om det finns skäl för det och om det är möjligt.
- Om studenten har ett beslut från SLU om särskilt pedagogiskt stöd på grund av funktionsnedsättning, har examinatorn rätt att ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra provet på ett alternativt sätt.
- Om denna kursplan ändras, eller om kursen läggs ner, ska SLU besluta om övergångsregler för examination av studenter som antagits enligt denna kursplan och ännu inte blivit godkända.
- För examination av självständigt arbete (examensarbete) gäller dessutom att examinatorn kan tillåta studenten att göra kompletteringar efter inlämningsdatum. Mer information finns i utbildningens regelsamling.
Övriga upplysningar
- Rätten att delta i undervisning och/eller handledning gäller endast det kurstillfälle som studenten blivit antagen till och registrerad på.
- Om det finns särskilda skäl, har studenten rätt att delta i moment som kräver obligatorisk närvaro vid ett senare kurstillfälle. Mer information finns i utbildningens regelsamling.