Universitetsledning

Senast ändrad: 21 februari 2017 - slu.se

Här presenteras SLU:s universitetsledning, som inbegriper rektorerna och universitetsdirektören.

Rektor

SLU:s rektor Peter Högberg. Foto: Jenny Svennås-GillnerPeter Högberg

018-67 10 60, rektor@slu.se
Postadress: Box 7070, 750 07 UPPSALA
Besöksadress:  Almas allé 8, Ultuna 

 

Prorektor

Karin Holmgren

018-67 12 58, 073-021 51 08, Karin.Holmgren@slu.se

Bild på Kevin BishopVicerektor
med ansvar för fortlöpande miljöanalys

Kevin Bishop

018-67 31 31, 070-638 25 17, Kevin.Bishop@slu.se

Vicerektor
med ansvar för samverkan

Erik Fahlbeck

018-67 19 71, 073-087 35 44, Erik.Fahlbeck@slu.se

Vicerektor med ansvar för internationella relationer

Ylva Hillbur

040-41 53 02, ylva.hillbur@slu.se (från 2017-02-23)

Universitetsdirektör

Martin Melkersson

018-67 13 70, 072-544 13 70, Martin.Melkersson@slu.se

Rektors och prorektors sekreterare

Katharina Boqvist

Tel. 018-67 20 78, 072 232 75 74
E-post: Katharina.Boqvist@slu.se

Universitetsdirektörens sekreterare

Lillemor Karlsson

018-67 10 22, 070-336 10 22
lillemor.karlsson@slu.se


Kontaktinformation
Sidansvarig: nora.adelskold@slu.se