Skugga en student

Sidan granskad:  2026-02-20

Att "Skugga en student" innebär att du som ambassadör träffar en framtida student som funderar på att välja SLU och som vill veta mer om din utbildning. Mötet kan ske digitalt eller på plats på campus. Vad som passar bäst bestämmer ni tillsammans.

Oavsett om ni träffas digitalt eller fysiskt kan ni prata om hur det är att plugga vid SLU, vad som fick dig att välja din utbildning, framtidsutsikter inom branschen, vad man kan jobba med efter examen eller hur det är att flytta till en ny stad och hur man kan engagera sig i studentlivet.  

För att trivas med uppdraget är det viktigt att du är bekväm med att bjuda på dig själv, att vara tillmötesgående samt att tänka på att lämna utrymme för frågor eller funderingar. 

I uppdraget ingår en gratis lunch tillsammans med studenten. Det går bra att ta emot flera skuggor samtidigt och ni kan vara flera ambassadörer som jobbar samtidigt. Uppdraget är minst 5 timmar långt. 

Alla uppdrag är avlönade med 150 kronor i timmen.