HV0207, Djurvälfärd, djurskydd och etologi, 15.0 Hp
Skriv ut kursplan
Kursplan
Nivå
Avancerad nivå
(A1N)
Huvudområde
Biologi, Husdjursvetenskap
Biologiområde
Zoologi (djurbiologi)
Betygsskala
5 / 4 / 3 / U
Kraven för kursens olika betygsgrader framgår av betygskriterier, som ska finnas tillgängliga senast vid kursstart.
Kursspråk
Engelska
Behörighetskrav
- 150 hp på grundnivå
- 60 hp biologi, husdjursvetenskap, hippologi, djuromvårdnad eller veterinärmedicin
alternativt
- 60 hp lantbruksvetenskap (varav minst 30 hp husdjursvetenskap eller zoologi)
samt
- Engelska 6
Mål
Kursen avser att ge fördjupad kunskap om djurs grundläggande behov, beteende, miljö och välfärd samt sambanden mellan dessa.
Efter avslutad kurs ska studenten kunna:
- diskutera och kritiskt granska forskning inom etologi, djurskydd och djurvälfärd,
- bedöma och diskutera olika djurhållningsformer utifrån perspektiven djurvälfärd, etologi och djuretik,
- tillämpa djurskyddslagstiftning och/eller djurskyddsregelverk och kunna analysera och reflektera över dessa både ur ett nationellt och internationellt perspektiv på djurvälfärd och djuretik,
- utforma och genomföra projekt inom etologi och djurvälfärd med hjälp av lämpliga experimentella metoder och med lämplig design,
- presentera vetenskaplig information för en specificerad publik.
Innehåll
Kursen innehåller fördjupning inom områdena etologi och djurskydd.
Kursen är uppbyggd av självstudier med seminarier av vetenskaplig litteratur, där studenten aktivt leder genomförandet. Kursen innehåller ett antal nyckelföreläsningar, tillämpade övningar, bedömning av djurhållningsformer samt ett projektarbete i form av en vetenskaplig etologisk studie. I kursen tränas de generella kompetenserna debatt och argumentationsförmåga genom övningar där aktuella djurskyddsfrågor diskuteras ut flera olika perspektiv. Kursen innehåller ett projektarbete och studiebesök.
Obligatoriska moment förekommer inom t.ex. övningar, seminarium, projektarbeten och studiebesök.
Examinationsformer
Godkänd skriftlig och muntlig examination. Godkänt deltagande i obligatoriska moment.
- Examinatorn har, om det finns skäl och är möjligt, rätt att ge en kompletteringsuppgift till den student som inte blivit godkänd på en examination.
- Om studenten har ett beslut från SLU om riktat pedagogiskt stöd på grund av funktionsnedsättning, kan examinatorn ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra provet på ett alternativt sätt.
- Om denna kursplan läggs ned, ska SLU besluta om övergångsbestämmelser för examination av studenter, som antagits enligt denna kursplan och ännu inte blivit godkända.
- För examination av självständigt arbete (examensarbete) gäller dessutom att examinatorn kan tillåta studenten att göra kompletteringar efter inlämningsdatum. Mer information finns i utbildningshandboken.
Ansvarig institution eller motsvarande
Institutionen för tillämpad husdjursvetenskap och välfärd
Kompletterande uppgifter
Ingår i utbildnings-program
- Husdjursvetenskap - masterprogram
- Agronom djur
- Agronomprogrammet djur
Moduluppsättning
| Benämning |
Hp |
Kod |
| Quiz |
1.0 |
0102 |
| PBL, studiebesök, övningar och seminarier |
6.0 |
0111 |
| Projekt i grupp |
5.0 |
0112 |
| Självständig rapport |
3.0 |
0113 |
Kursen ersätter
HV0097, HV0094, HV0124, HV0188
Övrig information
För att tillgodogöra sig kursens innehåll bör studenten ha goda kunskaper i etologi, djurskydd och tillämpad statistik/försöksplanering.
Kostnader i samband med studiebesök kan förekomma.
Rätten att delta i undervisning och/eller handledning gäller endast det kurstillfälle, som studenten blivit antagen till och registrerad på.
Om det finns särskilda skäl, har studenten rätt att delta i moment som kräver obligatorisk närvaro vid ett senare kurstillfälle. Mer information finns i utbildningshandboken.