SLU-nyhet

Rundvisning i Nationella genbanken

Publicerad: 10 augusti 2016
Färgfoto som visar en grupp besökare i genbanken. Besökarna lyssnar till en presentation av växterna i genbanken. Det är sommarkväll och solen står lågt.

Rundvandring i kvällssol.

Den 1 augusti hade genbanken besök av medlemmar i Sällskapet Alnarpsparkens Vänner. Intresset för de nyanlagda genbanksfälten och växterna i samlingarna var stort. Inger Hjalmarsson, Karin Persson och Linnea Oskarsson guidade.

 


Kontaktinformation

Verksamhetsledare för Nationella genbanken: Helena Persson, 040-41 51 47 alt. 0735-32 84 92, helena.m.persson@slu.se

Genbankskurator för krukväxter, prydnadslökar och -knölar: Karin Persson, 040-41 55 46 alt. 0702-64 63 56, karin.persson@slu.se

Genbankskurator för perenner: Linnea Oskarsson, 040-41 55 86 alt. 070-350 14 19, linnea.oskarsson@slu.se

Genbankskurator för fleråriga köksväxter: Erik de Vahl, 0724-54 98 79, erik.de.vahl@slu.se

Trädgårdsbiträde: Lucy Clarke, lucy.clarke@slu.se

Trädgårdsmästare: Frederik Tauchnitz, frederik.tauchnitz@slu.se

Sidansvarig: linnea.oskarsson@slu.se