FORSKNINGSPROJEKT

Hållbar mjölkproduktion för kor, bönder och konsumenter i Norrland

Uppdaterad: juni 2025

Översikt

Projektansvarig: Mohammad Ramin
Finansiär: Regional jordbruksforskning för norra Sverige, RJN

Kort om projektet

Mjölkproduktionen är avgörande för norra Sveriges livsmedelsförsörjning – men står inför stora utmaningar. Inom ett forskningsprojekt vid SLU undersöker vi hur en hållbar mjölkproduktion kan se ut i framtiden.

Norrland har goda förutsättningar för mjölkproduktion. Omkring 90 % av jordbruksmarken används till vall och grönfoder och det är betydligt svårare att odla andra grödor för humankonsumtion. Trygghetsförsörjningen av mejeriprodukter är också hög i norra Sverige, över 80 %. 

Mjölkproduktionen är själva navet för livsmedelsproduktion på den norrländska landsbygden, men framtida mjölkproduktionen står inför flera utmaningar som minskande produktion, färre mjölkgårdar, bristande lönsamhet, generationsväxling, klimatutmaningar och förändrade attityder hos konsumenter. Efterfrågan på mejeriprodukter har stadigt minskat, särskilt inom ekologiskt, där en del av konsumtionen ersatts av växtbaserade produkter. Samtidigt ökar efterfrågan på svenska och lokala livsmedel, vilket i framtiden potentiellt kan minska importen av mejeriprodukter från andra länder. 

Sett till hur betydelsefull mjölkproduktionen är för en hållbar livsmedelsproduktion i norra Sverige vill vi ta fram och testa några olika koncept för framtida hållbar mjölkproduktion, samt testa dessa på konsumenter. Vid värdering av hållbarhet kommer vi att värdera sådant som lönsamhet på gård, resursförbrukning, klimatbelastning, biologisk mångfald, markanvändning, livsmedelsförsörjning och djurvälfärd. 

Resultatet ska kunna vara vägledande i utvecklingen av framtidens hållbara mjölkproduktion i norra Sverige. Projektet är en del av ett större Formas-finansierat projekt vid Sveriges lantbruksuniversitet, SustAinimal, som syftar just till att undersöka hur animalieproduktion bäst passar in i en framtida hållbar livsmedelsproduktion där även regional hänsyn tas. 

I vår forskningskatalog hittar du fler projekt