
Insekter kan bli en nyckel till hållbarare djurfoder
Insekter lyfts fram som en del av lösningen för en mer cirkulär livsmedelsproduktion. Men vad krävs för att de ska bli en självklar del av foderkedjan? SLU-forskaren Cecilia Lalander svarar på frågor om insekters potential i en hållbar och cirkulär livsmedelskedja.
Hur skulle insekter kunna bidra till en mer hållbar livsmedelsproduktion?
-Insekter fungerar som naturens egna avfallshanterare och kan omvandla organiskt avfall, som djurspillning och restprodukter, till värdefulla resurser. I livsmedelsproduktionen kan de fylla samma roll: de föds upp på restflöden och blir till djurfoder, samtidigt som den behandlingsrest som uppstår (frass) kan användas som gödsel. På så sätt skapas cirkulära flöden – ett mål som lyfts fram i EU:s gröna giv.
I korthet, vad säger forskningen om insekter i foder?
-Forskningen visar att insekter, särskilt den amerikanska vapenflugan (Hermetia illucens), har stor potential som foder. Den är näringsrik, med högt proteininnehåll, nyttiga fetter och en god aminosyraprofil – näringsmässigt mellan soja- och fiskmjöl. Foder baserat på insekter fungerar väl för fjäderfä, grisar och fisk, utan negativa effekter på tillväxt, ibland med positiva effekter på tarmhälsa. Säkerheten är god så länge uppfödningen sker enligt gällande hygienkrav. Dock kan tungmetaller och andra oönskade ämnen tas upp från substratet, vilket begränsar användningen av vissa bioavfallstyper.
Vilka är de största utmaningarna som insektsindustrin står inför idag?
- En stor utmaning är det nuvarande regelverket. Insekter klassas som produktionsdjur och får inte utfodras med animaliska biprodukter – trots att det är en naturlig del av deras diet. Istället tillåts mindre effektiva substrat som bryggerirester och grönsaksavfall. Det mest effektiva och hållbara vore blandat matavfall, men det är inte tillåtet.
En annan utmaning är lönsamheten: uppfödningen är kostsam och kräver komplex logistik, medan soja och fiskmjöl är billigare – delvis för att deras miljöpåverkan inte prissätts. Dessutom kräver övergången till cirkulär ekonomi systemförändringar i hela kedjan – från produktion till konsumtion. Trots politiska ambitioner ökar den globala resursförbrukningen, och andelen återvunnet material minskar. Utmaningarna handlar alltså mer om samhällets beroende av linjära system än om insektsproduktionen i sig.
Vad skulle krävas för att insekter ska bli en integrerad del av foderkedjan?
-Ett mer cirkulärvänligt regelverk är avgörande. Dagens lagstiftning är utformad för linjära flöden och försvårar användningen av naturliga och hållbara substrat. Om miljökostnaderna för linjära flöden internaliserades, skulle cirkulära alternativ som insektsproduktion stå sig bättre ekonomiskt. Intresset för insektsfoder är stort bland både producenter och konsumenter – det är regelverk och ekonomiska villkor som är de främsta hindren. Att inkludera insekter i livsmedelskedjan är mer komplicerat, särskilt i Europa, och ligger utanför mitt forskningsfokus.
Läs mer om insekter som foder
Artikel i Journal of Insects as Food and Feed om insekter i foder.
Länk till International platform of insects as food and feed (IPIFF)
Kontakt
-
PersonCecilia Lalander, Studierektor forskarutbildning, Institutionen för energi och teknikKretsloppsteknik
-
PersonErika Troeng, PresschefExtern kommunikation och marknadsföring