BI1357, Insekternas mångfald och bevarande, 7.5 Hp
Skriv ut kursplan
Kursplan
Fastställd av: PN-NJ, 2022-11-16
Giltig från och med : Hösttermin 2023 (2023-08-28)
Nivå
Grundnivå
(G1F)
Huvudområde
Biologi
Betygsskala
5 / 4 / 3 / U
Kraven för kursens olika betygsgrader framgår av betygskriterier, som ska finnas tillgängliga senast vid kursstart.
Kursspråk
Svenska
Behörighetskrav
Kunskaper motsvarande
30 hp biologi eller
30 hp skogsvetenskap
Mål
Kursens syfte är att ge studenterna kunskaper som är användbara vid professionellt arbete med insekter i naturvårdssammanhang. Fokus ligger på praktiska aspekter såsom fältkännedom om insekter och deras livsmiljöer, inventeringsmetodik, artbestämning och rapportbeskrivning, men kursen innehåller också teori om insekternas mångfald, dess betydelse och bevarande.
Efter avslutad kurs skall studenten kunna:
- med hjälp av bestämningsnycklar bestämma i stort sett vilken svensk insekt som helst till familj och för vissa specifika grupper också till art.
- identifiera terrestra livsmiljöer som är särskilt värdefulla för insektsfaunan i Sverige.
- för dessa livsmiljöer kunna ge exempel på ekologiska och taxonomiska grupper av insekter som är av stort intresse för att de är hotade eller utför viktiga ekosystemtjänster och för dessa föreslå lämpliga inventeringsmetoder och bevarandeåtgärder
- dra slutsatser och bedöma osäkerheter från naturvårdsinriktade insektsinventeringar
- planera, genomföra och rapportera en insektsinventering
Innehåll
Innehåll
På kursen fördjupas studenternas kunskap om insekter, kopplingen till praktiskt naturvårdsarbete tydliggörs och förmågan till självständigt arbete utvecklas.
Kursen innehåller fältbesök, projektarbete, inlämningsuppgifter och seminarier. Fältbesöken ägnas åt insekter och deras livsmiljöer. Inlämningsuppgifterna och seminarierna behandlar frågor relaterade till insekternas mångfald och bevarande, t ex rödlistning, åtgärdsprogram och insekters ekosystemfunktion. En betydande del av kursen utgörs av ett projektarbete där man utför en inventering, bestämmer insamlade insekter, analyserar resultaten och skriver en rapport.
Kursen ges som distanskurs. Projektarbetet, inlämningsuppgifter, aktivt deltagande i seminarier och fältbesök och en skriftlig tentamen är obligatorisk.
Examinationsformer
Godkänd skriftlig tentamen, godkänd muntlig och skriftlig redovisning av projektarbetet, deltagande i obligatoriska kursmoment samt godkända inlämningsuppgifter
- Examinatorn har, om det finns skäl och är möjligt, rätt att ge en kompletteringsuppgift till den student som inte blivit godkänd på en examination.
- Om studenten har ett beslut från SLU om riktat pedagogiskt stöd på grund av funktionsnedsättning, kan examinatorn ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra provet på ett alternativt sätt.
- Om denna kursplan läggs ned, ska SLU besluta om övergångsbestämmelser för examination av studenter, som antagits enligt denna kursplan och ännu inte blivit godkända.
- För examination av självständigt arbete (examensarbete) gäller dessutom att examinatorn kan tillåta studenten att göra kompletteringar efter inlämningsdatum. Mer information finns i utbildningshandboken.
Ansvarig institution eller motsvarande
Institutionen för ekologi
Kompletterande uppgifter
Moduluppsättning
| Benämning |
Hp |
Kod |
| Enda modul |
7.5 |
0201 |
Övrig information
Kunskaper motsvarande 1,5 hp i faunistik eller entomologi samt 5 hp ekologi rekommenderas.
Rätten att delta i undervisning och/eller handledning gäller endast det kurstillfälle, som studenten blivit antagen till och registrerad på.
Om det finns särskilda skäl, har studenten rätt att delta i moment som kräver obligatorisk närvaro vid ett senare kurstillfälle. Mer information finns i utbildningshandboken.