Närbild på ren, fler renar syns i bakgrunden. Foto.
till

SustAinimal Perspectives – användning av drönare i renskötseln

Marcus Rensberg, renskötare, Ruvhten sijte och Jonas Vannar, renskötare, Sirges.

Datum: 7 oktober 2025

Tid: 08:15 - 09:00

Plats: Online

Drönare används sedan flera år som ett viktigt verktyg i renskötseln. Det finns behov av att utveckla användningen och ny teknik ger stora möjligheter samtidigt som lagar och regelverk begränsar utvecklingen. Utmaningarna och möjligheterna delas delvis med lantbrukare med extensiv djurhållning och vi hoppas på en intressant diskussion. Under tillfället får ni ta del av två exempel på användning av drönare i renskötseln.

Program  

08.15-08.20 Välkommen och inledning - Thomas Norrby, SLU  
08.20-08.30 Exempel på användning av drönare - Marcus Rensberg, renskötare, Ruvhten sijte  
08.30-08.40 Exempel på användning av drönare - Jonas Vannar, renskötare, Sirges 
08.50-09.00 Diskussion, modererad av Thomas Norrby, SLU  
 
Vi spelar in presentationerna (men inte diskussionerna), och lägger upp inspelningen på SLU Play, så att webinariet kan ses i efterhand. 


Webinariet är på svenska, och öppet för alla intresserade, så sprid gärna inbjudan vidare. Varmt välkommen att delta!  
 
SustAinimal Perspectives – Dialogues paving the way for a sustainable and competitive food production  

Zoomlänk

De uppgifter du registrerar här kommer att behandlas av SLU för att administrera din anmälan eller ditt besök. Läs mer om behandling av personuppgifter på www.slu.se/personuppgifter.