till

Transpieces & entanglement

Under seminariet kommer Caroline Dahl, SLU, att rapportera om en pågående studiekurs på avancerad nivå vid SLU Alnarp, där studenterna uppmanas att reflektera över hur man kan bebo Öresunds havslandskap och dess kustlandskap. Seminariet hålls på Zoom och är öppet för allmänheten.

Datum: 23 oktober 2025

Tid: 13:00 - 14:00

Arrangör: Lunds Universitet

Plats: Online

Sänds online: Länk till sändning

Anmäl dig

På detta seminarium presenterar Caroline Dahl (SLU Alnarp). Inom landskapsekologi studeras landskapselementens rumslighet, deras ekologiska funktioner och ömsesidiga beroendeförhållanden. Man har funnit att det är landskapselements utkanter som hyser flest arter, i vad som beskrivs som eko-toner. Inom sociologin gör Richard Sennett ett liknande påstående när han hävdar att gränser är platser där olika grupper interagerar. Genom att korskoppla dessa två diskurser och tillämpa dem på en urban miljö öppnar Dahl upp för en radikal omprövning och omstrukturering av hur städer och stadslandskap utformas och förstås för alla livsformer. Seminariet kommer att rapportera om en pågående studiekurs på avancerad nivå vid SLU Alnarp, där studenterna uppmanas att reflektera över hur man kan bebo Öresunds havslandskap och dess kustlandskap.

Presentation följs av diskussion med forskargruppen the Öresund Comparative Borderland Research Group och frågor från deltagare. Seminariet hålls på Zoom och är öppet för allmänheten.

Caroline Dahl

Caroline Dahl är universitetslektor och designforskare inom landskapsarkitektur vid Institutionen för landskapsarkitektur, planering och förvaltning vid SLU Alnarp. Hon är utbildad stadsplanerare och arkitekt och har en doktorsexamen i landskapsarkitektur. Det är överlappningarna och luckorna – de disciplinära gränsområdena, om vi så vill kalla dem – som intresserar henne. Hennes forskningsintresse handlar om att omvandla stadslandskap och hur omvandlingen kan genomföras genom ökad medvetenhet om platsen, tidsaspekter, intressent-konstellationer och iterativa processer.

Om seminarieserien

Serien Border Allies, Boundary Alliances arrangeras av the Öresund Comparative Borderland Research Group, som finaniseras av CEMES. Se hela programmet här.