En svart-vit mjölkko står över ett kar med vatten. Foto.
Foto: Lisa Chröisty, SLU
till

SustAinimal Perspectives - Coola kor: Effektiv och hållbar kylning av mjölkkor under svenska förhållanden

Karin Berggren, doktorand, SLU

Datum: 25 november 2025

Tid: 08:15 - 09:00

Plats: Online

Mjölkproduktionens hållbarhet och lönsamhet är beroende av friska, fertila kor. En ny, viktig insikt inom svensk mjölkproduktion är att korna behöver skyddas från värmestress då det påverkar allt ifrån hälsa och djurvälfärd till produktionen. För att motverka värmestress föreslås ofta olika kylmetoder, såsom fläktar eller sprinklers. De flesta studier som utvärderar olika kylsystem har dock genomförts i regioner med ett annat klimat än Sverige, och det finns begränsat med information kring vilka kylmetoder som är mest effektiva i ett tempererat klimat. Syftet med detta doktorandprojekt är därför att utvärdera effekten av fläktar och vattenbaserade kylsystem i en svensk kontext. Målet att lägga grunden för användbara rekommendationer och riktlinjer för en hållbar och effektiv användning av kyllösningar inom svenskt lantbruk. 

PROGRAM  
08.15-08.20 Välkommen och inledning - Thomas Norrby, SLU  
08.20-08.45  Coola kor: Effektiv och hållbar kylning av mjölkkor under svenska förhållanden – Karin Berggren, doktorand, SLU 
08.45-09.00 Diskussion, modererad av Thomas Norrby, SLU  
 
Vi spelar in presentationerna (men inte diskussionerna), och lägger upp inspelningen på SLU Play, så att webbinariet kan ses i efterhand.

Webbinariet är på svenska, och öppet för alla intresserade, så sprid gärna inbjudan vidare. Varmt välkommen att delta!  

SustAinimal Perspectives – Dialogues paving the way for a sustainable and competitive food production 

Zoomlänk

De uppgifter du registrerar här kommer att behandlas av SLU för att administrera din anmälan eller ditt besök. Läs mer om behandling av personuppgifter på www.slu.se/personuppgifter.