NCKs vårkonferens 2026
NCKs vårkonferens 2026
till

NCK-konferens: Kulturarvspedagogik på distans

Datum: 28 januari 2026

Tid: 13:00 - 16:00

Arrangör: Nordiskt centrum för kulturarvspedagogik (NCK)

Plats: Online

Under pandemin ställde många kulturarvspedagoger blixtsnabbt om till att möta elever på distans. Uppfinningsrikedomen var stor och inlärningskurvan brant när såväl kulturarvssektorn som skolan fick utforska de digitala hjälpmedel som fungerade – och de som inte gjorde det.

Idag kvarstår behovet av att kunna möta de elever och lärare som vill ta del av kulturarvspedagogik från sitt eget klassrum. Hur kan vi på bästa sätt använda digitala lösningar för att möta dessa behov? Vad kan vi ta med oss från kulturarvspedagogiken som utvecklats utifrån det fysiska mötet och vilka nya möjligheter öppnar det digitala rummet upp för? Och vad efterfrågar lärarna?

NCK:s vårkonferens 2026 vill erbjuda ett utrymme för utbyte, nätverkande och aktivt lärande även i det digitala rummet. Därför kommer konferensen att innehålla två pass där ni som deltagare både får diskutera med varandra och aktivt ta del av två exempel på kulturarvspedagogik online – ett där en pedagog möter elever live i ett videomöte, och ett rikt självstudiematerial utifrån arkivkällor.

Mer information och anmälan här.

NCK
NCK