SLU, Campus Ultuna.
SLU, Campus Ultuna. Foto: Jenny Svennås Gillner
till

One Health Day i Uppsala

För tredje gången arrangerar plattformen "One Health Day" där intresserade forskare och doktorander kan lyssna på spännande forskning inom One Health-området. I år sträcker sig arrangemanget över tre dagar och vi kommer att vara på tre orter; i Alnarp, Uppsala och Umeå samt online. Varmt välkomna!

Datum: 11 februari 2026

Tid: 09:00 - 13:00

Lokal: Presenteras senare

Språk: Engelska

Pris: Utan kostnad

Arrangör: SLU Future One Health

Plats: Online, Uppsala

Följ med oss under tre dagar med forskningspresentationer om One Health (gränssnittet mellan djur-, människors, växters och ekosystems hälsa)!

I Alnarp, Uppsala och Umeå (och på Zoom) kan du lyssna på forskare från varje campus som presenterar ett urval av One Health-forskningen vid SLU.

Vi börjar i Alnarp den 10 februari. Sedan går turen vidare till Uppsala den 11 februari och avslutas i Umeå den 12 februari. 

Läs mer om arrangemanget och registrera dig på vår engelska kalendersida.