Seminarium: Per Fribergs rum
Välkommen till det första seminariet i en serie om 1900-talets landskapsarkitektur på SLU i Alnarp.
Datum: 29 april 2026
Tid: 13:15 - 17:00
Lokal: Crafoordsalen, Alnarp. Se karta nedan
Pris: SLU-medarbetare och SLU-studenter deltar gratis men föranmälan krävs. Övriga deltagare betalar 100 kr.
Sista anmälningsdag: 20 april 2026
Plats: Alnarp, Online
Med seminarieserien vill vi synliggöra landskapsarkitekturens närliggande historia, arvet från 1900-talet och de föregångare vi har inom yrket. Vi vill också skapa möjligheter till möten mellan studenter, lärare, forskare och praktiker, diskutera inspirationsvägar till landskapsarkitekturen samt sprida kunskap om enskilda föregångares projekt och låta oss inspireras av dem.
Detta första seminarium kommer att handla om Per Fribergs (1920–2014) landskapsrum. Han var Sveriges förste professor i trädgårdskonst och naturvård i Alnarp (1964–1985) och ledare för Per Fribergs Arkitektbyrå, först i Malmö sedan i Bjärred. Som professor och medverkande lärare har han träffat, påverkat och inspirerat flera generationer av landskapsarkitektstudenter.
Under seminariet får du höra senaste nytt om Per Fribergs arkiv, lyssna till föredrag om dels Fribergs landskapsrum och om minnen från arbetet vid Fribergs arkitektbyrå på 1960- och 70-talen, dels om hur han har inspirerat och bidragit till mer sentida projekt. Seminariet kommer att spelas in i forskningssyfte och kan även följas digitalt.
Seminariet har möjliggjorts med bidrag från LTV-arkivet, Institutionen för landskapsarkitektur, planering och förvaltning Alnarp samt med stöd från SLU Movium, Akademin för landskapsarkitektur.
Deltar du online är möjligheten att ställa frågor begränsad. Länk och QR-kod för betalning skickas ut en vecka före.
Här hittar du till Crafoordsalen.
Program
13:15
Introduktion – kort om Per Friberg och syftet med eftermiddagen
Anna Jakobsson, universitetslektor SLU Alnarp
Om Per Fribergs arkiv – innehåll, bevarande och framtida användning
Douglas Strandberg, arkivarie LTV-fakulteten & Anna Jakobsson.
Läs mer om Per Fribergs arkiv här
13:40
Rumslighet och inspirationsvägar rörande Barsebäck och den egna trädgården
Pär Gustafsson, professor emeritus SLU Alnarp
14:15
Ad Fontes – till källorna. Exemplena Görväln/Jakobsberg och sommarhuset i
Ljunghusen
Thorbjörn Andersson, professor emeritus SLU Ultuna
14:45
Fikapaus
passa också på att ta en kort promenad till den svepande gräsytan, Pelousen, framför Alnarps slott, utformad av Fribergs arkitektbyrå cirka 1970.
15:20
Vår koppling till, och inspiration från, Per Fribergs rum och arbetsprocess
Per Andersson & Lina Dahlström, Sydväst arkitektur och landskap
16:00
Några minnen från arbetet på Fribergs Arkitektbyrå och inspiration vi har tagit med oss därifrån.
Ann-Sofi Högborg, Britt-Marie Landin & Tore Grahm, medarbetare på Fribergs Arkitektbyrå
16:20
PANELDISKUSSION
16:50
Kort summering – avslut ca 17:00