En grupp mörka får i skog
Foto: Lisa Chröisty, SLU
till

Pågående och framtida forskningsmöjligheter vid Götala nöt- och lammköttsforskning, SLU

En workshop om pågående och framtida forskningsmöjligheter om köttdjur och små idisslare vid forskningsanläggningen för nöt- och lammköttsproduktion Götala vid SLU.

Datum: 12 oktober 2026

Tid: 13:30 - 15:30

Språk: Engelska

Arrangör: Johan Dicksved, Anna Hessle och Ann-Sofi Bergqvist, VH-fakulteten

Plats: Online

Detta är en av fyra online workshops om pågående och planerad forskning vid fakulteten för veterinärmedicin och huddjursvetenskaps forskningsinfrastrukturer för lantbrukets djur. De andra workshoparna kommer att hållas måndag 14 september om fjäderfä, torsdag 24 september om mjölkkor, samt tisdag 20 oktober om gris.

Alla workshopar kommer att vara online via Zoom kl. 13:30-15:30.

 

Länk till Köttdjur och små idisslare workshopen:

https://slu-se.zoom.us/j/65851148491

Passcode: 860743

Ingen föranmälan behövs.

Program

Alla intresserade är välkomna till denna workshop om faciliteter, forskningsmöjligheter samt exempel på forskningsprojekt om köttdjur och får vid forskningsanläggningen för nöt- och lammköttsproduktion, Götala. Vi som anordnar workshopen inbjuder även till diskussion om dessa ämnen.


Ett detaljerat schema finns på engelska.

@ Kontakt

  • Person
    Ann Sofi Bergqvist, forskningssekreterare
    Fakulteten för veterinärmedicin och husdjursvetenskap, kansli