Professor Thomas Randrup från institutionen för Landskapsarkitektur, planering och förvaltning deltar i projektet från SLU. Foto: Malin Åberg Aas
Professor Thomas Randrup från institutionen för Landskapsarkitektur, planering och förvaltning deltar i projektet från SLU. Foto: Malin Åberg Aas

SLU får finansiering för innovativa metoder för medborgarsamverkan

Nyhet publicerad:  2025-10-02

SLU tilldelas forskningsmedel av Formas för projekt om innovativa metoder för samskapande vid samhällsutveckling på lokal nivå.

Projektet Plats för människor, plats för vatten - Från motstånd till medverkan och dialog för multifunktionell blå-grön infrastruktur i stadsmiljö syftar till att utveckla, pröva och utvärdera innovativa metoder för samskapande, kunskapsutbyte och gemensam problemlösning mellan invånare, kommunala aktörer och andra berörda. Projektet genomförs i samverkan mellan Luleå tekniska universitet (LTU), Sveriges lantbruksuniversitet (SLU), Luleå Miljöresurs AB (Lumire), Luleå kommun, och Brightnest AB. LTU och SLU är projektets expertparter, medan Luleå kommun och Lumire utgör behovsägare.

Stärkt klimatanpassning

Initiativet bidrar direkt till fem uppdrag inom Water Wise Societies (WWS), särskilt inom målen om ”Resilient vattenförsörjning och hantering av vatten i samhället” och ”Välmående sjöar, vattendrag och grundvatten”, genom att stärka klimatanpassning, minska utsläpp och förbättra samhällets förmåga att hantera vatten i samklang med naturen. 

Från SLU medverkar professor Thomas Randrup och dr Johanna Deak Sjöman och från LTU Professorerna Maria Viklander, Godecke Blecken, som leder projektet och Lian Lundy. SLU bidrar med djupgående kunskap inom styrning (governance), planering och förvaltning, med särskilt fokus på hur blå och grön infrastruktur, BGI, kan implementeras i urbana miljöer genom dialogbaserade, samskapande arbetssätt.

- Det är väldigt roligt att få fortsätta arbeta tillsammans med LTU, och i detta fall tillsammans med Lumire i Luleå. Vi kommer testa metoder där den blågröna infrastrukturen kan hantera vattnet, samtidigt som en lokal social acceptans ska uppnås, säger professor Thomas Randrup på SLU.

Bred samverkan

Lumire, LTU och SLU har etablerat ett aktivt samarbete genom Svenskt Vattens kluster Dag&Nät där alla tre är medlemmar (ltu.se/dag-nat). Randrup och Deak Sjöman (SLU), Viklander och Blecken (LTU) samarbetar dessutom i två pågående Formas-projekt om funktion och förvaltning av blå och grön infrastruktur, BGI, tillsammans med VA SYD och Östersund kommun). 

Genom att utmana traditionella roller i bygg- och förvaltningsprocesser för BGI, jobbar vi på en modell där samarbete och kommunikation fördelas längs hela genomförandekedjan – från planerare och förvaltare till entreprenörer och boende. Det ger även aktörer som markentreprenörer, grönyta skötselsmedarbetarna och de lokala boende en aktiv roll i beslutsprocesserna– just där åtgärderna sker, förklarar Thomas Randrup.

Kontakt