Professor Helena Hansson på scen med övriga nyinstallerade ledamöter i KSLA
Professor Helena Hansson, i mitten av främre raden, tillsammans med övriga nyinstallerade ledamöter i KSLA. Foto: Ola Hansson.

Helena Hansson ny ledamot i KSLA

Nyhet publicerad:  2026-01-29

Helena Hansson, professor i nationalekonomi vid Institutionen för ekonomi, har blivit invald och installerad som ny ledamot i Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien (KSLA).

I samband med KSLA:s högtidssammankomst i Stockholms Statshus den 28 januari 2026 installerades 26 nya ledamöter i KSLA, varav en av dem var professor Helena Hansson från Institutionen för ekonomi, SLU. Så här beskrivs ledamöternas roll på KSLA:s hemsida:

Ledamöterna är akademiens främsta resurs. Svensk eller utländsk medborgare, som är känd för framstående insikt och erfarenhet inom akademiens verksamhetsområde, kan väljas till ledamot.

Helena har valts in i Jordbruksavdelningen på KSLA för sin forskning inom jordbrukssektorns ekonomi och arbete som programchef för Mistra Food Futures. Varma gratulationer från Institutionen för ekonomi och SLU!


Läs mer om KSLA och forskargruppen Jordbrukssektorns ekonomi.

Kontakt